Hnojení

Průvodce hnojením

Mít krásnou zahradu bez pravidelného přihnojování je představa doslova utopická. Rostliny, dřeviny i trávník potřebují přísun živin, aby dobře rostly a prospívaly. Základ výživy rostlin tvoří dusík, draslík a fosfor. Dusík nastartuje růst zelené hmoty, fosfor dodá výživu kořenům a draslík podpoří kvetení, zrání plodů a odolnost proti škůdcům. Tyto tři prvky jsou pro rostliny naprosto nezbytné. Důležité jsou také stopové prvky, kyseliny, enzymy a další látky.

Organická hnojiva

Pro udržení dlouhodobého zdraví půdy jsou ideální organická hnojiva. Jelikož pocházejí z přírody, koloběh živin je přirozenější a nezatěžují půdu jako minerální hnojiva. Při správném aplikování a dávkování organických hnojiv budou mít rostliny vše, co potřebují.

Přispívají k tvorbě humusu a hojnému osídlení půdní mikrofaunou. Půda je díky tomu zdravá, kyprá, úrodná a kvalitní. Organická hnojiva se prodávají také v sušeném či fermentovaném stavu, což umožňuje jejich pohodlnou aplikaci. Za rozumnou cenu si je můžete navíc připravit i sami doma.

Minerální hnojiva

Jsou levnější než organická a mají rychlejší účinek. Z dlouhodobého hlediska však neprospívají půdě. Mohou však být dobrou volbou pro okrasné skalky, okrasné jehličnany a jiné rostliny a dřeviny, které potřebují speciální péči. V zahradnictvích najdete nepřeberné množství hnojiv pro daný druh rostliny či dřeviny.

Kompost

Kompost je kvalitní ekologické hnojivo, které si můžete vyrobit sami v domácnosti. Navíc zužitkujete odpad z domácnosti či zahrady, který by jinak skončil v kontejneru a následně na skládce.

Chlévský hnůj

Z organických hnojiv je hnůj jedním z nejkvalitnějších materiálů. Ideálně by měl pocházet z ekologického zemědělství. Hnůj z klasických velkochovů může obsahovat nežádoucí látky. Před použitím nechte hnůj zkompostovat nebo zetlít a teprve poté jej využijte pro hnojení. Hnojení chlévským hnojem doporučujeme provést na podzim.

Mulčování

Mulčování nejen, že slouží jako hnojivo, zároveň také zahřívá a chrání. Pro mulčování můžete využít posekanou trávu ze zahrady, plané rostliny bez zralých semen a další. Základním pravidlem pro mulčování je předem připravená, kyprá půda.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec