Cibuloviny

Platí zimní spánek i pro cibuloviny?

Myslíte, že zahrada v zimě spí? Nejste od pravdy úplně daleko, ale je třeba mít na paměti, že to neplatí úplně pro všechny rostliny. Například takové cibuloviny nezahálí a pilně se připravují na počátek nového růstového období. Pojďte se s námi o nich dozvědět něco více.

Co se děje pod zemí

Ačkoliv se může zdát, že cibuloviny jsou aktivní až na jaře, kdy vyraší první lístky, je tomu právě naopak. Nejsou jako většina trvalek a mění se nejdříve v podzemí.

Jak se o ně starat

Cibuloviny sázejte do hloubky, jako požadují jednotlivé druhy. Nezapomeňte pořádně prokypřit půdu, a především nepřihnojujte umělými hnojivy! Pokud tak uděláte, spálíte kořeny rostliny, které jsou pro její růst důležité.

Zalévejte, ale s mírou

Aby cibule dostatečně zakořenila, je potřeba aby během tohoto období měla uspokojující množství vody. Neřekneme vám přesně jak moc zalévat, záleží totiž hlavně na vaší půdě. Ale pozor, příliš mokré a těžké půdy jsou pro cibule větší riziko, než kdyby byly bez vody.

Největší nároky mají při tvorbě nadzemních částí těla rostlin a těsně před rašením. O dostatečnou závlahu se nám však v tomto období stará zima a posléze jarní mnohdy vydatné deště. Je nutné si to ale dobře ohlídat.

Pozor na škůdce

Protože toho na zahradě přes zimu moc neroste, jsou právě cibuloviny jediným chutným pokrmem pro různé hlodavce. Na ty je třeba dát dobrý pozor, aby vám nezkazili úrodu. Můžete se před nimi bránit klasickou návnadou, případně si koupit kočku.

Pokud pěstujete na zahradě cibuli, tak na ni nezapomeňte. Držíme vám palce na pořádnou úrodu, vaše Valmonky.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec