Kompost

Kompost – kvalitní a ekologické hnojivo!

Každý majitel zahrady ví, jak důležité jsou pro rostliny, záhony i krásný trávník živiny. A kde jinde najdete kvalitní přírodní živiny pro vaši zahradu či pokojové rostliny, než v kompostu?

Kompost si můžete založit na vaší zahradě nebo i v paneláku na balkóně. Při dodržení správného postupu získáte kvalitní a ekologické hnojivo. Pojďme se tedy podívat, jak na to!

Co všechno můžete kompostovat?

Z domácnosti:

· Zbytky ovoce a zeleniny

· Kávovou sedlinu, čaje a pytlíky čajů

· Staré pečivo

· Skořápky vajec, ořechů aj. plodů

· Papírové ubrousky a kapesníky

· Podestýlku malých domácích býložravých zvířat

· Chlupy domácích zvířat, vlasy

Ze zahrady:

· Trávu, listí, větve, zbytky rostlin a zeleniny, kúru stromů

· Dřevěný popel

· Peří a chlupy hospodářských zvířat

· Trus býložravých hospodářských zvířat

· Piliny, hobliny

Co se nehodí pro kompostování?

· Zbytky masa, kůží či kostí nebo mléčných produktů (obsahují choroboplodné zárodky)

· Větší množství olejů a tuků

· Hnilé nebo škůdci napadené ovoce, zelenina, rostliny (možný přenos nákazy)

· Uhelný popel

· Trus masožravých zvířat (možná nákaza parazity)

· Časopisy

· Nerozložitelné nebo špatně rozložitelné materiály (plasty, sklo, kovy, kameny…)

Jak postupovat?

Aby byl kompost vzdušný a přebytečná voda mohla odtékat, ve spodní vrstvě kompostu ukládejte hrubší materiály (nasekané nebo nadrcené větve, hobliny, stonky apod.). Čím pestřejší bude skladba materiálu v kompostu, tím bude kompost kvalitnější. Kompostovat např. samotnou trávu nejde, protože obsahuje hodně dusíku. Místo tlení by samotná tráva začala brzy zahnívat a zapáchat. V kompostu proto musí být ve vyváženém poměru dusíkaté i uhlíkaté složky, aby došlo k tlení a vzniku kompostu. Pokud chcete kompostovat zejména trávu ze zahrady, přidejte k ní např. listí, již zralý kompost, chlévský hnůj, dřevní štěpku apod. Materiály na kompostování pak dobře promíchejte.

Pravidelná kontrola – základ úspěchu!

Kompostování ovlivňuje řada faktorů – vzduch, vlhkost, teplota a kompostované materiály. Tyto faktory je třeba průběžně sledovat.

Správnou vlhkost určíte pomocí jednoduché metody. Vezměte do ruky materiál z kompostu a zmáčkněte jej v ruce. Při správné vlhkosti z něj nesmí téct voda a po otevření pěsti vám zůstane v ruce pohromadě. Pokud zjistíte, že je kompost příliš vlhký, přidejte trošku suchého materiálu (např. hobliny). Naopak pokud je kompost příliš suchý, zvlhčete jej užitkovou vodou.

Aby byl kompost dobře provzdušňován, nezapomeňte jej pravidelně po 4-8 týdnech přehodit.

Při procesu tlení se kompost zahřívá a teplota se zvýší. V prvních týdnech po založení kontrolujte, zda se materiál zahřívá. Pokud ne, je nejspíš suchý, má špatné složení nebo je ho málo.

Hromada nebo kompostovací boxy?

Podle toho, kterou variantu preferujete, můžete zvolit kompostování na hromadě nebo v boxech. Na trhu existuje řada kompostovacích boxů, ale není problém si box podomácku vyrobit např. ze starých palet nebo zbytků dřeva.

Výhodou kompostování na hromadě oproti kompostování v boxech jsou nulové pořizovací náklady (případně odpadá námaha s výrobou boxu), možnost kompostovat velké množství materiálu a jednoduchý postup. Mezi nevýhody patří osychání horní vrstvy kompostu, kde poté neprobíhá tlení či probíhá pomaleji. Kompostování bez boxu také zabírá větší plochu a nehodí se samozřejmě pro nadšence, kteří chtějí kompostovat v panelákovém bytě.

Na závěr bychom vám rádi popřáli mnoho úspěchu!

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec