Krtek na zahradě

Můžete legálně usmrtit krtka na vlastní zahradě?

Jako malí jste krtečka milovali, ale teď v dospělosti byste se jich nejraději navždycky zbavili? Roztomilí jsou sice stejně, ale za to se umí na zahradě pěkně vyřádit a každého tím pořádně rozčarovat. Možná máte různé nápady, jak krtka odstranit, ale pozor, z vlastní zahrady jej můžete akorát vyhnat. Poradíme vám, jak na to.

Co jste možná nevěděli

Krtek je savec a týká se ho proto také zákon na ochranu zvířat proti týrání. Co to znamená? Rozhodnete-li se krtka usmrtit, hrozí vám pokuta od veterinární správy v maximální výši 50 tisíc korun. Proto vám radíme, abyste byli na pozoru. Aby usmrcení krtka bylo považováno za legální, musel by jej ze světa sprovodit veterinář pomocí smrtící injekce.

Jak se krtka zbavit?

Jedinou možností, která vám tedy zbývá, je krtka vyhnat. Jak na to? Mnoha lidem se osvědčily nejrůznější „smrdlavky“, jejichž pach není pro krtky zrovna příjemný a raději prchá ze zahrady pryč.

Jiným zahrádkářům se zase osvědčily plašiče, které zarazíte do země. Vydávají zvuk nebo vibrace a tím krtky odpuzují. Přístroje fungují na baterky nebo solární energii, ale údajně funguje i obyčejná kovová tyčka, do které občas bouchnete. Je dokonce lepší i v tom, že nefunguje v pravidelných intervalech a krtek si na zvuky, nebo vibrace nezvykne.

Je dobré se krtka zbavovat?

Pokud zvažujete, zda krtka trpět, nebo s ním neustále bojovat, musíme vám připomenout i jeho pozitiva. Nezapomeňte, že kypří a provzdušňuje půdu, a navíc se jako hmyzožravec živí škůdci, které škodí vašim rostlinám.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec