Zazimování trávníku

Zazimujte trávník, aby na jaře krásně rostl

Abyste se mohli těšit z hustého, krásného a zeleného trávníku, věnujte mu celoroční péči. V listopadu ještě stihněte poslední přípravy na zazimování. Na jaře se vám trávník odmění. Ne nadarmo se říká, že komu se nelení, tomu se zelení.

Shrabujte listí

Listy, které zůstávají na zahradě ležet delší dobu, brání přístupu vzduchu a trávník nemůže dýchat. Po několika dnech se začíná tvořit plíseň. Listí proto průběžně shrabujte a nenechávejte tuto činnost až na samotný konec sezóny.

Hnojte

Nejen stromy, okrasné rostliny a záhony potřebují hnojení. Také trávník potřebuje přísun draslíku, fosforu, dusíku a hořčíku. V obchodech se zahradnickými potřebami a hobby marketech dokonce zakoupíte speciální podzimní a zimní hnojiva, která budou o trávník v tomto období vhodně pečovat. V tomto čase potřebuje trávník vyšší přísun draslíku, který zvyšuje odolnost proti houbovým chorobám. Praktická jsou také granulovaná hnojiva, která uvolňují živiny postupně a po delší dobu. Volit byste měli hnojiva zabraňující množení plísní. Nebezpečná je v zimním období zejména plíseň sněžná. Hnojení se vždy řídí mimo kalendáře také počasím, počítejte však s tím, že v listopadu již kořeny trav nejsou příliš aktivní, hnojení proto nenechávejte na poslední chvíli.

Udržujte výšku porostu

Na podzim ještě trávník posekejte. Na rozdíl od léta se trávník nedoporučuje sekat příliš nízko od země. Mimo vegetační období roste tráva pomalu a krátký porost nechrání půdu proti mrazu. Postačí jej posedat naposledy na konci října nebo začátkem listopadu. Trávník můžete sekat do té doby, než teplota poklesne pod 7 °C.

Provzdušňujte

Pokud je na váš trávník žalost pohledět, můžete vyzkoušet provzdušňování – tzv. vertikutaci. Hloubkové provzdušnění trávníku obnoví poškozený porost a podpoří růst nových výhonků. Zahrádkářům, kteří se starají o malý pozemek, postačí vertikutační hrábě. Pro velké pozemky využijte motorový vertikutátor. Provzdušňování se obvykle dělá na jaře, ale během roku většinou trávník zaroste mechem, takže je třeba na podzim proces zopakovat. Pokud je váš trávník silně poškozen, doporučujeme od vertifikace upustit a založit porost nový.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec