Závlaha zahrady v zimě

V lednu je pro zahrady obvykle nejtěžší období, protože po celý měsíc panuje chladné počasí a rostliny jsou ve svém vegetačním klidu. Ačkoli se může zdát přirozené, že rostliny nepotřebují vodu, není tomu úplně tak a je důležité vědět, kdy a jak zalévat.

Zima a zalévání, jde to vůbec dohromady?

V zimě je pro zahradu důležité zajistit dostatek vláhy. I když se zdá, že rostliny jsou v klidu a nepotřebují vodu, stále se jim potřeba pro správný růst a přežití. Pokud se vám zdá, že zima je suchá, měli byste zahradu pravidelně zalévat!

Některé rostliny, jako například cibuloviny nebo trvalky, potřebují vodu i v zimě, aby se dobře připravily na jarní kvetení. Je tedy důležité pečlivě sledovat stav rostlin.

Jak tedy zahradu zalévat?

Zalévání v zimě by mělo být prováděno například pomocí rozprašovače nebo rozprašovací trysky. Tato zařízení rovnoměrně rozptýlí vodu po celé ploše zahrady a zajistí, že rostliny dostanou dostatek vláhy. Je důležité zalévat rostliny v dopoledních hodinách, aby se voda stihla vsáknout do půdy před nočním ochlazením. To je důležité zejména za mrazivých a suchých zim.

Pokud jste v minulosti zanedbali zalévání zahrady, může být pro rostliny obtížné přežít zimu. Proto je nutné zahradu před zimou důkladně zalévat, aby měly rostliny dostatek vláhy pro přežití.

A co se sněhem?

V zimě byste také měli dbát na to, aby se na rostlinách neudržovala sněhová pokrývka. Sníh by měl být odstraňován, aby rostliny měly dostatek světla a vzduchu.

Mimo to je zásadní zahradu chránit před mrazem. To lze udělat tak, že rostliny pokryjete například slámou nebo kompostem. Tím se zabrání odpařování vody z půdy a rostliny budou mít dostatek vláhy pro přežití.

Na závěr je potřeba zmínit, že zalévání v zimě není nutné pro všechny rostliny. Pro ty, které jsou v zimním spánku, může být dokonce škodlivé. Je proto důležité pečlivě sledovat stav rostlin a přizpůsobit zalévání jejich potřebám.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec