Zahradní hadice

Jak správně vybrat zahradní hadici?

Na první pohled většina hadic vypadá velice podobně a mohou se zdánlivě lišit pouze barvou či cenou. Ovšem při bližším přezkoumání nebo užitím v praxi zjistíte, že některé hadice jsou z nekvalitního materiálu, kroutí se a po krátké době používání se začnou lámat, nevydrží tlak vody z rozvodu, vypadávají z rychlospojek a další. Na co si tedy při výběru hadice dát pozor, abyste nenaletěli a nekoupili nekvalitní zboží, které vám vydrží sotva jednu sezónu?

Vybírejte podle tloušťky a váhy

U klasické půl coulové hadice by měla váha činit alespoň 115 g na 1 metr. Podle váhy poznáte tloušťku stěny – čím je tedy hadice těžší, tím je silnější tloušťka stěny a hadice se stává odolnější.

Tloušťka stěny dále souvisí také s tlakem, který hadice vydrží. Kvalitní hadice by měla mít poruchový tlak zhruba 15-30 Barů. V souvislosti s tímto buďte obezřetní a nepodceňujte riziko vypadnutí hadice pod tlakem. Pokud si pořídíte značkový zahradní systém a zapojíte do něj hadici za pár korun s tenkými stěnami, je pravděpodobné, že se z něj hadice v horku a pod tlakem vysmekne.

Přečtěte pozorně informace na obale a sledujte balení

Takzvané „no name“ hadice, u kterých na obale není uveden výrobce, budí dojem, že se výrobce za svůj výrobek stydí. Když se důkladně podíváte na takovéto balení, bývá časté, že uvnitř naleznete levnou  tenkostěnnou hadici, kterou poznáte tak, že ve svazku uvidíte několik přelomených míst  a nebo naopak, je na první dotyk moc tvrdá, protože je nafouknutá vzduchem, aby držela tvar.

Tepelná odolnost

Většina hadic, které najdete na našem trhu, je dimenzována do 60 °C, levnější a méně kvalitní varianty do 50 °C. Doporučujeme samozřejmě sáhnout po tepelně odolnější variantě, některé mají odolnost i do 100°C. Pokud hadici necháváte přes zimu venku, dejte si pozor také na spodní teploty, pro které byla hadice dimenzována. Kvalitní hadice klidně vydrží i dvacetistupňové mrazy.

Barevné provedení

Na barvě jako takové samozřejmě nezáleží. Někteří z praktického hlediska volí raději průhledné hadice nebo hadice světlé barvy. Tmavé a černé hadice se totiž v létě na zahradě sluncem ohřívají a mají větší tendenci měknout, zase naopak se v nich nevytvářejí díky tmavé vrstvě řasy a hadice se nezanáší. Takže záleží jen na Vás, co je pro Vás důležitější.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec