Září a zahrada

Září na zahradě

Dnes začal podzim. S podzimem končí hlavní zahrádkářská sezóna, přesto ještě v září stihnete do zimy zasadit některé plodiny, abyste se ještě letos, anebo na jaře mohli těšit z jejich plodů! Sází se také některé druhy okrasných rostlin. Pojďme se podívat, které to jsou.

Podzimní počasí se podobá jarnímu, takže nabízí obdobné podmínky pro sadbu.

V září můžete sadit například špenát a už od října můžete očekávat sklizeň. Sázejte jej do hloubky zhruba 3 cm, 15-20 cm od sebe. Do zimy vám stihnou vyrůst také ředkvičky. V prosinci a lednu pak můžete sklízet zimní salát.

Pokud máte rádi bylinky ze zahrádky, nemusíte se jich s příchodem chladných dní vzdát, stačí je přesadit do květináče a přesunout do tepla. Pokud je však chcete přes zimu ponechat na zahradě, přikryjte je vrstvou mulčovací kůry a snižte množství zálivky.

Nyní je správný čas také pro výsadbu okrasných cibulovin. V září se sadí okrasné česneky, sněženky, ladoník, ladonička, křivatek, lilie, modřence, snědek, tulipány a puškinie. Cibulku vložte do země dostatečně hluboko. Nad špičkou cibulky by měla být zemina dvakrát vyšší než je samotná cibulka.

Září je měsíc vhodný také pro úpravy a přeměnu zahrady. Co třeba postavit na zahradě skalku? Je mnoho skalniček, které kvetou po celý rok – zmínit můžeme například mydlice skalní, karafiáty či dlužicha.

Ani na podzim nezapomínejte na zálivku zahrady. Rostliny potřebují před zimou zavlažovat, protože v zimě zelené části rostlin stále odpařují vodu. Když je zem zamrzlá, rostliny vodu nemohou přijímat. Dodejte jim proto potřebné zásoby vody včas. Se závlahou vám pomohou naše hadice Valmon.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec