Zahrada v říjnu

Přípravy na zimu a zahrada v říjnu

Říjen - to znamená pravý, nefalšovaný podzim! Někdo ho miluje, další zase smutní po právě uplynulém létu a příznivých teplotách. Babí léto je nenávratně pryč, stromy hrají všemi barvami a země je zasypána spadlým listím. Ať už podzim rádi máte nebo nemáte, nemůžete mu upřít určité melancholické kouzlo.

Příroda se připravuje na zimu a stejné přípravy by neměly minout ani vás a vaši zahradu.

Jak už bylo napsáno, říjen a podzimní období se celkově nese ve znamení příprav na nastávající zimní teploty a nastávající příští sezónu.

Znamená to, že sklidit se musí všechno, co jste zatím ještě sklidit nestačili - jablka, hrušky, vlašské ořechy nebo rajčata, okurky a lilky.

Naopak zase nemusíte spěchat se sklizní čínského a pekingského zelí. Jedná se o zeleninu s tuhým kořínkem a trocha zimy jí neuškodí. Stejně tak nepospíchejte se sklizní kadeřávku, kterému mrazík dokonce svědčí.

Říjen je také ideálním obdobím k tomu zasít kořenovou zeleninu, mrkev především, mráz jí nevadí a na jaře potom zcela jistě vyraší. Vysadit můžete tulipány, modřence, hyacinty, kosatce i česnek a cibuli, a to nejlépe ještě předtím než přijdou opravdu velké mrazy. Pokud v ovzduší stále ještě cítíte poslední záchvěvy babího léta, vysaďte i narcisy.

Pokud vaši zahradu zdobí ovocné nebo okrasné dřeviny, v říjnu určitě nezapomeňte na jejich výsadbu a správnou zálivku. A na to přece máte hadice od nás.

Je potřeba také zrýt všechny záhony, které budete osévat zase až příští rok. Doporučujeme pohnojit bramborové záhony.

Trávník zhruba v polovině měsíce posečte pro tento rok naposledy. Než nastane skutečná zima, je třeba, aby ještě trochu poporostl.

S říjnem nadchází konečně trocha toho zaslouženého odpočinku a hlavně potěšení z toho, co se vám v předchozích měsících urodilo. A my vám přejeme, abyste si užili jen co největší domácí pohodu a aby vás mráz moc nekousal.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec