Zahrada bez škůdců

Krásná zahrada bez škůdců
Arzenál moderního zahrádkáře dnes může čítat nepřeberné množství chemických i přírodních prostředků proti škůdcům. Dnes pro vás máme rady a tipy, jak se co nejšetrněji a efektivně zbavit nejčastějších nevítaných hostů.
Krtci
Ačkoliv krtek je na zahradě užitečný tím, že požírá obtížný hmyz a larvy, nebývá vítaným kvůli nevzhledným krtincům, které po sobě zanechává. Navíc může zničit kořeny okrasných rostlin. Málokdo ví, že krtek je chráněný a nesmíte jej zabít. Jak tedy na něj vyzrát?
Krtkovi vadí zápach, hluk a vibrace. Zahnat jej tedy mohou nevábně vonící rostliny – pryšec křižmolistý, afrikány či řebčík královský. Do chodbičky pod krtincem také můžete vložit lidské vlasy, psí srst, kůži z kuřete, citronovou kúru, listy ořešáku – to vše krtkovi ani za mák nevoní a bude se místům obloukem vyhýbat. Účinná jsou také rozličná plašidla, která si podomácku vyrobíte například z PET lahví. Odpuzovače krtků také zakoupíte ve specializovaných obchodech.
Plži
Plži dokážou napáchat značné škody na vašem zeleninovém záhonu. Pokud zeleninu nezkonzumují celou, zůstanou na ní stejně zbytky slizu a úroda přijde vniveč. Navečer plže můžete ručně sbírat, drastičtější variantou je pak hubení solí, utopením nebo pesticidy. Do zahrady můžete nalákat také jejich přirozené predátory – žáby, ježky, ptáky. Podle některých zahrádkářů patří mezi spolehlivá řešení otrava alkoholem – do země zapusťte plastový kelímek s pivem, který slimáky přiláká svou vůní. Škůdci se v pivu utopí.
Hraboši
Hraboši ohryzávají kmeny stromů, u mladších stromů napadají také kořenový systém. Nepohrdnou však ani zeleninou. Chemické přípravky na hubení se používají pouze při přemnožení, a to tak, že se vloží přímo do nory hlodavců. Z přírodních metod funguje vysázení aromatických rostlin – pryšec křižmolistý, afrikány či česnek. Pomáhá také pravidelné sekání trávy a celková údržba sadu.
Housenky
Housenky napadají listy rostlin. Efektivní je ruční sesbírání škůdců nebo použití chemických přípravků, jako je například Biobit.
Mšice
Mšice najdete na spodních stranách listů rostlin, které jejich napadením žloutnou a uvadají. Na mšice pomáhají žluté lepové desky zavěšené k rostlinám. Dále chemické přípravky Mospilan, Primior, Dursban. Nebo můžete zkusit nasadit predátora – slunéčko sedmitečné.
Čtěte také
- visibility5 tipů jak ochránit zahrádku před prudkými dešti
- visibilityZávlaha zahrady v zimě
- visibilityČerven na zahradě
- visibilityZima
- visibilityZazimování trávníku