Výsadba česneku

Proč je ten správný čas na sazení česneku?

První mrazíky udeřily, a to je ten správný čas na zasazení česneku. Nečekejte až na jaro, ať máte příští rok úrodu dříve. Pojďte se s námi ponořit do světa zahrádkářů, ať se můžete rovnou pustit do práce.

Kdy sadit?

Musíte to stihnout dříve, než přijdou pořádné mrazy.  Půda by měla mít teplotu pod 9 °C, protože nízké teploty chrání česnek před chorobami, které by vám mohly zničit veškerou úrodu.

DOPORUČENÍ: na stejný záhon sázejte až po 4 letech. Kromě toho nezapomeňte česnek také namořit, abyste předešli háďátku a vlnovníkovi, kteří poškodí vaši úrodu.

Jaký česnek?

U nás je velmi oblíbený česnek paličák. Možná jste to ani nevěděli, ale je to prý taková tradice, kterou udržujeme jako jediní v Evropě. Má však jednu nevýhody a to, že shromažďuje více ostrosti v květenství než v cibulce. Na druhou stranu na něm oceníte větší stroužky, které vám přijdou vhod zejména při vařeni.  Oproti tomu nepaličáky mají jistější úrodu, snadněji se adaptují na prostředí a jsou skladnější.

Který druh zvolíte necháme ale spíše na vašich zkušenostech.

Jak zasadit?

Důležité je zvolit správnou hloubku a dálku mezi jednotlivými stroužky. Doporučené rozestupy na sázení jsou podle odrůdy. Hloubka je daná alespoň na 6 cm. Jakmile budete mít zasazeno přelijte půdu vodou, aby byla dostatečně vlhká a nezapomeňte ani na hnojivo.

S příchodem jara přidejte hnojivo na cibule a česnek s přídavkem minerálních látek, aby česnek byl dostatečně aromatický a měl výraznou chuť.

Teď už víte, jak na to, tak hurá do toho. :)

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec