V lednu práce nekončí

V lednu práce na zahradě úplně nekončí

I přes to, že je zahrada v lednu uložená ke spánku, jsou stále činnosti, které je možné provádět i v tomto ročním období, jestliže to počasí dovolí. Můžeme se věnovat prořezávání a průklestu okrasných keřů a stromků a přípravě zimních řízků okrasných dřevin. Pokud nemrzne, můžeme se také pustit do vysévání některých plodin a zmlazování jádrovin.

Průklest a prořezávání okrasných dřevin

Jestliže nemrzne, nebrání v lednu nic tomu, abychom se pustili do prořezávání okrasných keříků a stromků, pokračovat můžeme s drobnými ovocnými dřevinami. Peckovinám se ale vyhněte, řez v tomto období dělá neplechu a často podporuje výskyt nejrůznějších chorob. 

Nejprve odstraníme všechny plané výhony, suché a zlomené větve. Proklesťujeme kořenové výhonky (tzv. výmladky), provádíme celkový průklest a odstraňujeme suché a přestárlé stromy. Můžeme se také pustit do zmlazování jádrovin.

Zimní řízkování dřevin

V zimním období se můžeme pustit do řízkování některých dřevin. Řízkování můžeme provádět od chvíle, kdy dřeviny opadají, do doby, kdy začínají obrůstat pupeny. Rostlin, u kterých můžeme provádět zimní řízkování, je velké množství, patří mezi ně například zlatice, vrba, topol, tavolník, růže lesklá, mnohokvětá a svrasklá, rakytník, jilm, ptačí zob a mnoho dalších.

Řízkování opět provádíme jen v případě, že nemrzne. Řežeme ideálně ve spodních částech, které jsou považovány za cennější. Svazky řízků uchováváme až do jara v chladném a vlhkém venkovním prostředí. Musíme dát ale pozor na to, aby svazky nepromrzly.

Co je možné provádět za mimořádně teplého počasí?

V případě, že záhony nejsou pokryty sněhem a nemrzne, je možné se pustit do takových činností jako je vysévání kořenové petržele a mrkve. Musí pro to být ale opravdu vhodné podmínky a teplá zima, jinak riskujeme, že semena zmrznou a nevzejdou. Je proto možná lepší počkat si na konec února nebo začátek března, kdy se dá očekávat, že budou podmínky příznivější.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec