Údržba nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?

Motyky, rýče, lopaty i hrábě

Jsou to nástroje z oceli, které dlouhodobě nejvíce trpí korozí. Před uložením je proto vždy zbavte zbytků hlíny a rostlin. Pokud je budete odkládat na delší dobu, poskytněte kovovým částem nářadí dostatečnou péči. Očistěte je starým nožem nebo ocelovým kartáčem, který je zbaví nečistot a rzi. Pokud je rozsah koroze větší, použijte na ochranu nářadí antikorozní přípravky. Ty lze nanášet štětcem a menší nářadí (motyčky, lopatky, sázecí kolíky) do nich můžete rovnou ponořit. Některé odrezovače je nutné omýt vodou, na jiné pak můžete rovnou nanášet ochranný nátěr. Pokud nářadí nenatíráte, před dlouhodobějším uložením ho ošetřete jemnou vrstvou konzervačního laku.

Nůžky a nože

Podobně jako motyky, rýče atd. ošetřete také zahradní nůžky, nože a ruční pilky. Nářadí očistěte od hlíny, zbytků trávy a pilin. U nůžek nezapomeňte ani na hůře dostupná místa u rukojeti a středové matice. Ostří nůžek a nožů také pravidelně ošetřujte olejovým filmem a čas od času je nezapomeňte nabrousit. Některé zahradnické příručky dokonce doporučují brousit nůžky po každém stříhání. Pokud nůžky začínají rezavět, použijte antikorozní přípravek. Práci si rovněž usnadníte naostřením motyk a rýčů. Nejjednodušší je použít stolní kotoučovou brusku, ale brousit jde také ručním pilníkem.

Násady a topůrka

Řada zahradníků si oblíbila moderní odlehčené nářadí s kompozitovými násadami a topůrky. Mnoho jiných však zůstává u klasiky. Dřevěné násady však trpí neustálou změnou vlhkosti a sucha. Je tedy dobré, i z bezpečnostních důvodů, sledovat jejich stav a kvalitu. Pomocí vrutů a klínků zajistěte, aby dobře držely a neviklaly se. Vždy odstraňte třísky a prasklou násadu vyměňte za novou. Dřevěné násady a topůrka můžete chránit také olejovým nátěrem.

Sekačky

Abychom měli krásně střižený trávník, pozornost musíme věnovat také sekačce. Důkladně ji vyčistěte, doplňte palivo do nádrže a dolejte olej. Nezapomeňte nabrousit ani žací nože, vyčistit vzduchový filtr a zkontrolovat svíčku.

Nové moderní kousky

I když budete mít spoustu nářadí v pořádku, někdy se vyplatí koupit nový moderní kousek, který vám velmi usnadní práci. Může se jednat například o strunovou sekačku, díky které se snadno dostanete na hůře dostupná místa. I mechanické nůžky s teleskopickou rukojetí mohou být velmi užitečné. Nebudete muset nikam šplhat po žebříku.

A teď už se do toho můžete pustit. Uvidíte, že s dobře udržovaným nářadím se vám na zahradě bude pracovat jedna radost!

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec