První jarni práce

První jarní práce na záhoncích

Je tady březen, a to znamená, že nám začínají jarní práce na zahrádce. Po dlouhé zimě je toho hodně, co je třeba udělat, a co si bude vyžadovat naši pozornost. Komu už delší dobu chyběl přímý kontakt s půdou, může se pustit do práce na záhoncích. Záhonky však nesmí být pokryty sněhem a venku nesmí mrznout, to by naše práce byla zbytečná.

Vysazujeme zeleninu a trvalky

Jestliže jsme nezaváhali a zaseli si v únoru semínka, ze kterých nám vyrostly sazeničky jarní zeleniny a trvalek, můžeme se v tuto chvíli pustit do jejich přesazování do záhonku. Je ale třeba dbát na to, abychom se do takových prací pouštěli v době, kdy jsou teploty venku příznivé. Pro ochranu mladých zasazených rostlinek použijeme netkanou textilii. Textilií záhon pečlivě zakryjeme a nemusíme se obávat klesajících teplot.

Můžeme se také pustit do vysévání některých plodin přímo do fóliovníků a pařeništ. V březnu je vhodné vysévat semínka bazalky, mrkve, petržele, špenátu, hrachu, kopru nebo ředkviček.

Není-li půda zmrzlá, můžeme se také věnovat výsadbě okrasných sazeniček. Nesmíme však  zapomenout záhony s trvalkami důkladně prokypřit. Ideální je pokrýt zem na závěr mulčem. Díky tomu zamezíme růstu plevele a zbytečným ztrátám vody.

Čeká nás probouzení jahodníků

Ve chvíli, kdy ustoupí mrazy a roztaje všechen sníh, je vhodné začít s péčí o jahodníky. Nejprve musíme odstranit špatné listy. Otrháme ty, které jsou seschlé a poškozené.

Dáváme při tom pozor, abychom nepoškodili samotnou rostlinku.

V dalším kroku je nutné prokypřit a přihnojit půdu. Takto připravené jahodníky budou schopny v pravou chvíli sílit a plodit.

Nezapomeňme na to, že všechny přípravné práce, kterým se věnujeme ještě před vyvrcholením zahrádkářské sezóny, mají velký vliv na to, jak bohatou úrodu budeme mít. Proto dělejme všechny práce poctivě, zahrada se nám za to později sama odmění.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec