Prosinec na zeleninové zahradě

Prosincové práce na zeleninové zahradě

O zahradu je nutné pečovat celoročně. V některá roční období, jako třeba v zimě, je přece jenom té práce méně než jindy. To však neznamená, že bychom na naše zahrádky měli v zimních měsících úplně zapomínat. Vždy se najde něco, co je vhodné udělat a stihnout. A na co byste v prosinci na zeleninové zahradě neměli zapomenout?

V první řadě se porozhlédněte po tom, na co jste zapomněli, nebo na to, co jste nestihli udělat v době, kdy si vaše zahrada vyžadovala větší péči, a proto šly některé méně důležité práce do pozadí. Poté se už můžete pustit do tradičních prosincových činností.

Sklízejte prosincovou zeleninu na záhonech

Některým pravděpodobně ještě v prosinci zůstaly na zahradě ozimové druhy zeleniny. Proto ještě stále můžete sklízet nať z petržele, řeřichy, cibule, pažitky, listy celerů nebo kadeřávku. Náš organismus nám za přijímání zdraví prospěšných látek z těchto plodin určitě poděkuje.

Nezapomeňte na zimní zeleninu ve skleníku

Ti z vás, kteří si i v zimě rádi pochutnají na čerstvé domácí zelenině, možná v prosinci ještě postupně sklízejí. K zimním zeleninám patří pórek, špenát, čínské zelí, kapusta nebo kadeřavá petrželka. Především ale dbejte na to, aby vše, co ještě není sklizeno, bylo pečlivě přikryto fólií, chvojím nebo slámou dříve, než přijdou mrazy.

Nepodceňujte hnojení

Prosinec je také ideálním obdobím na dokončení rytí a hnojení záhonů. Vzhledem k tomu, že už zima v poslední době není tak chladná, jako bývala, můžete tyto práce směle provádět i v posledním měsíci v roce. Rytím záhony provzdušníte a připravíte na další sezónu. Hnojením dodáte půdě živiny a tím si zajistíte co možná nejlepší úrodu v příštím roce.

Pro hnojení je ideální hnůj z chléva, můžete ho ale zaměnit i za kompost. Přidávat lze i průmyslová hnojiva, která půdě zajistí další nezbytné minerály a živiny.

Jakmile máme vše hotovo, můžeme se s klidným svědomím těšit na další sezónu, protože víme, že jsme se postarali o všechno tak, aby úroda v příštím roce byla co nejbohatší.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec