Přípravy na zimu

Podzimní přípravy na zimu

Jak na zimu na Vaší zahradě? Přečtěte si o tom náš článek.

Odplevelení

Zelenina už je sklizená, nastal tedy čas vytrhat veškerý plevel, aby se ve skleníku přes zimu nemnožili škůdci nebo choroby. Proto je důležité zbavit se všech organických materiálů. Po odplevelení půdu zryjte. Záhony není třeba uhrabávat, nechte je nahrubo, zemina tak nepromrzne a zlepší se její struktura.

Podzimní úklid a opravy

Před zimou je dobré skleník také poklidit, na jaře budete mít dost jiné práce. Umyjte všechna zákoutí a vnitřní rámy vodou s přídavkem hypermanganu (na jeden litr vody stačí jen několik zrníček). Tímto se zbavíte také škůdců, kteří by mohli přezimovat ve škvírách skleníku. Pokud je třeba provést drobné opravy, jako je výměna prasklého skla či jiné, proveďte je právě teď.

Dezinfekce půdy

Vydezinfikovat je třeba také zeminu. Poprašte půdu dusíkatým vápnem, zapravte jej do půdy a prolijte vodou. Takto připravenou půdu přikryjte fólií, aby se dezinfekce neuvolňovala do vzduchu.

Hnojení

Půdu je nyní také potřeba zásobit živinami. Pohnojte zeminu hnojivy, chlévskou mrvou nebo kompostem. Dobré je zapravit do půdy drobně posečenou trávu s listím, která půdě dodá postupně dusíkaté sloučeniny. Z komerčních hnojiv doporučujeme granulovaná hnojiva, například Cererit.

Zimní přípravy

Už v prosinci můžete začít s pěstováním rostlin. V prosinci je již čas zasadit semena pelargonií, v polovině ledna zasejte papriky a na konci ledna celer. V únoru se začíná s pěstováním rajčat, ředkviček, brokolice, lilku, cibule, petržele a okrasných rostlin.

Vytápěný skleník

Pokud máte skleník vytápěný alespoň na 12 °C, můžete jej využít pro přezimování cizokrajných rostlin, jako jsou oleandry, bramboříky, azalky, primule, citrusy, kaktusy, hortenzie a další.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec