Péče o zahradu

Péče o zahradu v létě nekončí, ba právě naopak

V červenci je na zahradě spousta práce. Veškerá péče, kterou jsme zahrádce v předchozích měsících věnovali, teď nese své ovoce. A to doslova. Ovocná zahrada plodí o sto šest, zeleninová taktéž a okrasná nám dělá radost svými květy a rozrostlou zelení. Jste na sbírání plodů své práce připraveni?

Sklizeň ovocné zahrady

V červenci na ovocné zahradě nastávají hotové žně. Mnohé plody dozrávají a je čas na jejich sklizeň. Obvykle se v červenci ocitáme v záplavě třešní, višní a bobulovin. S letošním brzkým příchodem léta ale došlo k tomu, že mnohé ovoce dozrálo už v červnu. V mnohých oblastech se z plodů jahod, třešní, višní, borůvek, malin, rybízu a angreštu těšíme i v červenci. Jakmile plody sklidíme, je načase se o tyto rostliny postarat.

Jahodníky zbavte zakořeněných odnoží, které rostlinu vyčerpávají. Šlahouny můžete rovnou přesadit a jahodníky tak obnovit. Tento proces by se měl provádět co tři roky. Rostliny nesmíme zapomenout důkladně zalévat a přihnojovat.

Starost o zeleninové zahony pokračuje

Mnohou zeleninu už jsme začali od června sklízet, některá ale ještě uzraje a jinou je teprve nutné zasít. Jaké plodiny sklízíme v červenci? Mrkev, petržel, celer, hlávkový a kadeřavý salát nebo také okurky nakládačky. Blíží se sklizeň rajčat, proto pečlivě sledujte, jestli jejich listy nenapadla plíseň. Tyčková rajčata je nezbytné vyvázat a pravidelně zavlažovat.

K setí je v tomto měsíci připravena další várka ředkviček, letní salát, špenát, čínské zelí. Zasetou zeleninu nezanedbáváme a důkladně ji zaléváme, pomůžeme jí tak v růstu a přiblížíme se době její sklizně.

I okrasná zahrada si žádá naši péči

Pro okrasné rostliny je červenec obdobím největšího rozmachu. Letničky a trvalky svými květy zaplaví celé okolí. Za to si ale zaslouží naši péči. Nesmíme opomíjet pravidelné zavlažování a hnojení.

Pokojové a balkonové rostliny začínáme řízkovat. Dvouletky přepichujeme. Můžeme se postarat o nový sestřih jehličnatým a stálezelným plotům.

Myslíme také na to, jak bude naše zahrada vypadat na podzim. Teď je totiž nejvhodnější doba pro vysévání některých dvouletek, macešek, primulek a sedmikrásek.

A jak se v létě o svou zahradu staráte vy?

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec