Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina v červnu

Pomalu tady máme léto a s ním nám roste i práce na zahrádce. Doufejme, že nás čeká krásné počasí, neboť podle pranostiky „je-li červen studený, sedlák krčí rameny,“ bychom se mohli obávat malé úrody. Každopádně my věříme, že sluníčko nás bude hřát, a proto se musíme podívat, čemu v červnu věnovat pozornost. Tentokrát jsme se zaměřili na ovoce a zeleninu.

Ovoce

Pěstujete jahody? V tom případě se hned na začátku měsíce musíte začít ohánět. Nebojte, nejedná se o žádnou těžkou práci. Každé dva až tři dny sbírejte dozrávající plody a zbavte se všech hnijících. Nijak nemusíte hnojit nebo okopávat. Posbírané jahody doporučujeme dávat například na slámu, aby vám nezačaly hnít.

Pokud máte třešně, chraňte je před nálety špačků a raději je včas posbírejte.

O stromy se také musíte postarat. Nezapomeňte pravidelně kypřit půdu a na tekuté hnojení. TIP: naneste kolem kmene mulčovací trávu, která udrží vlhkost a plody vám tak budou lépe zrát.

Zelenina

Zelenina ze zahrádky je to pravé potěšení, to vám potvrdí každý zahrádkář. Proto vysaďte do skleníku poslední kousky rajčat a papriku. Pokud se nacházíte v chladnějších místech, vysejte klidně i okurky. Naopak pokud už se u vás teploty pohybují vysoko, můžete vysadit lilek. Dále můžete vysadit zelí, letní květák, letní salát, brokolici a zimní pór.

V tomto měsíci se budete těšit i z první úrody, jako jsou rané brambory, kedlubny, mrkve a hrášek. Na konci měsíce pak rajčata, okurky a paprika.

Zelenina bývá častěji napadána škůdci, před kterými ji musíte dobře chránit. Kupte si vhodné ochranné prostředky a použijte je v pravý čas!

A co bylinky? Můžete je začít sklízet, a to nejlépe za teplého dne těsně před polednem, protože v tu dobu obsahují nejvíce užitečných látek.

Červen je tady, pusťte se do práce a nezapomeňte na pravidelnou zálivku, kterou vám nejlépe obstarají naše hadice.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec