Martin v mlze

Je-li na Martina mlha, přijde mírná zima!

Opravdový konec zahrádkářské sezóny přichází s listopadem. Přicházející zimu můžeme cítit všude, v půdě, vzduchu i v celkové ospalosti všech živých tvorů. Pár maličkostí a drobností ale musíme na zahradě provést i v jedenáctém měsíci roku. Pak už vás ale skutečně čeká tolik zasloužený odpočinek. Konečně můžete užívat tepla domova i dobrého jídla a pomalu se těšit na Vánoce, které pro mnohé děti i dospělé značí ten nejkrásnější svátek v roce.

V listopadu vaše zahrada stále hraje všemi barvami, barevná paleta popadaného listí je krásná na pohled, ale čas od času je rozumné jeho množství zredukovat a listí pořádně shrabat.

Listopad se také nese ve znamení celkového úklidu toho, co přes zimu již nebude potřeba, a sklizni všeho ještě doposud nesklizeného. Ze stromů i ze země posbírejte všechny ovocné plody, ať nedojde k šíření nežádoucích chorob.

Z hadic a všech ostatních zavlažovacích systémů se musí vypustit voda a než opět přijdou na scénu příští jaro, je nutné je uložit na bezpečné místo.

Prázdné by měly být i všechny sudy a barely na vodu. Nechat je zamrznout opravdu nedoporučujeme.

Vyhraďte si odpoledne nebo třeba i dvě na důkladné očištění a v případě potřeby i opravení veškerého vašeho zahradního nářadí i techniky. Uvidíte, že se vám takovéto preventivní ošetření příští sezónu vyplatí.

Než půda nadobro zamrzne, vysaďte poslední stromky, keře a další dřeviny.

Pokud jste tak neučinili již v říjnu, na začátku měsíce je stále ještě vhodná doba k vysazení jarního zelí, česneku nebo zimní cibulky.

Nezapomeňte se postarat také o živý plot a zastřihněte jej.

Všechny listnaté, jehličnaté stromy, stromky i keře, které na zahradě máte, ještě naposledy opravdu důkladně zalejte. Co k takovému úkonu použít určitě víte. Zahradní hadice Valmon vás nikdy nezklamou.

Úplně poslední dokvétající květiny a plody jsou například chryzantémy, listopadky, hvězdnice nebo kadeřávek. Všechny ostatní rostliny však před mrazem musíte pořádně ochránit. Především ty citlivější je třeba zakrýt listím nebo kompostem a pevně zafixovat, aby je vítr nerozfoukal.

A teď už konečně k tomu netrpělivě očekávanému odpočinku. Přejeme vám úspěšný listopad, prosinec plný lenošení a hlavně mírnou zimu!

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec