Leden

Co dělat v lednu na zahradě

Letos nám zima nadělila pořádnou nadílku sněhu a pokud máte zahradu, je nutné být ve střehu. Řídíme se podle pravidla - kdo je připraven, není překvapen. Proto musíme myslet na mrazy a na rašící rostliny, které je nutné pečlivě ochránit. Ale to není vše!

Zalévat, zalévat, zalévat

Bohužel ani v zimě se nevyhneme pravidelnému zavlažování rostlin. Pokud sníh nepřikryje záhony, kořeny stromů a keře, je nutné se o to postarat své pomoci. Samozřejmě není nutné zavlažovat stejně jako v období vegetace, ale úplně bez vody nechat rostliny nemůžeme.

Protože v zimě je půda zamrzlá, a to hlavně v noci, je nejlepší čas pro zalévání právě před polednem. Voda tak má do večera dostatečný prostor vsáknout se až ke kořenům.

Nenechat umrznout

S příchodem mrazu jsou nejohroženější rašící rostliny. Jednoduše je ale můžete zachránit, když je na důležitých místech přikryjete slámou nebo senem. U stromu to jsou kořeny, kmen a koruna. Citlivé jsou hlavně ovocné stromy, především broskvoně a meruňky, které natíráme vápenným mlékem před promrznutím.

Pozor na nával sněhu

Těžká přikrývka sněhu rostlinám moc nepřispívá. Právě naopak, pod váhou se lámou větvičky. Pravidelně tedy setřásejte nadílku sněhu z rostlin.

Zastříhávat

Leden je ideální období, abychom okrasným rostlinám přistřihli větvičky. Prospěje to zejména vrbě, bříze a dalším převislým odrůdám. Nemůžeme dopustit, aby se větvě dotýkaly země, byly by tak příliš propletené. To samé platí i u keřů. Pokud chcete, aby na jaře byly opravdovou okrasou vaší zahrady, je nutné zbavit se vykukujících šlahounů.

Radost pohledět

Přijde vám vaše zahrada v zimě smutná? Vyřeší to malé krmítko, které přiláká ptáky nebo hladového zajíce či veverku. Určitě nám dáte za pravdu, že hopsající zajíc po zahradě vykouzlí úsměv na tváři snad každému.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec