Květen na zahradě

Jaká práce nás čeká v květnu na zahradě?

V květnu se s pracemi na zahradě roztrhnul pytel. Vše začíná kvést a mnohé rostlinky si vyžadují naši pozornost. Je těžké se rozhodnout, do čeho se pustit dříve. Začíná nám pravidelná starost o trávník a ještě k tomu je nejvyšší čas vysadit letničky a dvouletky a některé druhy ovoce a zeleniny. Jak se v tom neztratit, vše si zorganizovat a zvládnout? Rozvrhněte si úkoly dopředu a určete si priority.

Práce na ovocné zahradě

Ovocná zahrada je v tomto měsíci v jednom květu. Nesmíme proto zapomínat zalévat kvetoucí ovocné stromy, keře i jahodníky, abychom jim dodali potřebnou vláhu a pomohli s dalším růstem.

Půdu kolem stromů a keřů prokypřujeme a odstraňujeme z ní plevel. Větší péči rovněž věnujeme jahodníkům, které okopáváme, zbavujeme plevele a přihnojujeme. Proti případným mrazíkům je v noci ochraňujeme netkanou textilií.

Staráme se o zeleninovou zahradu

Co se týče zeleninové zahrady, staráme se v květnu především o mladé rostlinky rajčat ve skleníku. Zasevání zeleniny na pole si necháme až na druhou polovinu měsíce, abychom se vyhnuli zmrznutí rostlinek. V druhé části květena tedy sejeme okurky, fazole, tykve, cukety, kukuřici, patisony, ředkvičky, hrách, červenou řepu a květák.

Sazeničky zeleniny, kterou jsme si doma předpěstovali, můžeme začít přemisťovat na záhony. Sázíme květáky, kedlubny, kapustu, salátové okurky, hlávkové zelí nebo rajčata.

Nesmíme zapomenout na okrasnou zahradu

V květnu je vhodná doba na sázení letničky a dvouletek. Staráme se také o trávník. Pravidelně ho sekáme, vytrháváme plevel a v ideálním případě ho ještě před deštěm hnojíme. Nesmíme zapomínat na živé ploty, které zastřihujeme, tím je zahušťujeme a tvarujeme podle svých představ.

V případě potřeby zaléváme okrasné rostliny na zahradě, okopáváme je a vytrháváme z jejich okolí plevel.

Práce na zahradě je v květnu opravdu požehnaně. Rostlinky na nás do dalšího měsíce nepočkají, proto hurá na to. :-)

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec