Klíšťata

Jak vyhnat klíšťata ze zahrady

Klíšťata trápí snad každého z nás. V lese s nimi musí počítat každý, ale na vlastní zahradě chcete mít od těchto parazitů pokoj. Přinášejí nám nepříjemné choroby a doslova nám pijí krev. Pojďte se jich společně s námi zbavit a užívejte si léto plnými doušky a bez obav.

Pomůže chemie?

Částečně ano, ale z dlouhodobého hlediska bohužel ne. Klíšťata jsou totiž cestovatelé a využívají všechny možné „dopravní prostředky“. Na vaši zahradu se tak dostanou pomocí drobných hlodavců nebo na přepravu využijí vaše domácí mazlíčky. Jak tedy jejich výskyt minimalizovat?

Kde se vyskytují

Někteří se bojí, že na ně klíšťata skočí ze stromu. Ale tak to není, vyskytují se ve vysoké trávě a na větvích keřů, kde čekají na svého hostitele. Proto pravidelně sekejte trávu na nejkratší výšku a ostříhávejte větve u keříků.

Tito parazité milují vlhko, a proto je najdete například u kompostu. Z toho důvodu si jej vytvořte dál od míst, kde se často pohybujete.

Jak se dále bránit

Klíšťatům musíte, co jak nejvíce zamezit přístup na vaši zahradu. Tady je několik rad:

•Stříhejte trávu u okrajů chodníků.

•Zbavte se všech přízemních rostlin, které k vám přerůstají od sousedů.

•Místo pro děti a zahradní posezení umístěte dále od plotů, keřů a ptačích budek.

•Přístupové cesty vysypte kamínky nebo dřevěnou štěpkou.

A co říct závěrem? Nezapomínejte taky na repelent, který s sebou určitě noste, pokud půjdete do přírody. Věříme, že letos na klíšťata vyzrajete a budete mít klidné léto. Vaše Valmonky.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec