Holomrazy

Jak chránit zahradu před holomrazy

Všechny zahrady v tomto období zdobí nádherné barevné listí a studený vítr. Listopad pomalu končí a je na čas připravit svojí zahradu k zimnímu spánku. Jak všichni zahrádkáři ví, je to období fyzicky náročné práce, ale zároveň i velké slasti. Nekonečné hrabání listí, uklízení a chystání na dlouhou zimu je tady! Všichni víme, že zima je pro zahrádkáře pohodovým obdobím, ale o to víc činností je potřeba stihnout na podzim. Máme pro vás pár tipů, které pomohou ochránit zahradu před holomrazy.

Péče o okrasnou zahradu

Lákalo vás zastřihnout suché listí u okrasné trávy? Nedělejte to, první ranní mrazíky se blíží a díky usychajícího listí ochráníte střed každé rostliny. Nezapomínejte, že si mrazuvzdorné trvalky je třeba chránit před holomrazy, aby se neumrzly kořeny. A jak toho docílíte? Nejlépe pokud tyto květiny zabalíte či naskládáte na rostliny opadané listí nebo rozložíte vrstvu kompostu.

Zazimování záhonů

Velmi důležité je uskladnit do sklepa v bedýnce všechny cibuloviny. Díky sklepní teplotě tyto rostliny neumrznout a v klidu tam přečkají celou zimu.

Zazimování skleníku

Máte na zahradě skleník? Pamatujte i na něj. Péče o skleník bude podobná, jako při zazimování záhonů. Odstraňte vše zelené a zryjte záhony.  Půda ve skleníku má v zimě čas odpočívat.

Zazimování jezírka

Pokud jste  ještě nezazimovali, na nic nečekejte! Vyjměte a vyčistěte filtrační zařízení, které rovněž schovejte. Po vyjmutí všeho potřebného můžete vypustit vodu a vyčistit dno. Pokud však máte jezírko hluboko v zemi, vypouštět jej nemusíte.  Platí to také v případě, že v jezírku máte rybky. Pamatujte na to, že vám hladina v tomto případě nesmí nikdy zamrznout. Při velké zimě je možné rybky vylovit a uchovat je v chladnějším místě vašeho domova. Teplotní šok by mohl být velmi razantní, abyste jim nemuseli hledat přechodný azyl, postačí vyřezat na povrhu větší díru.

Máte-li navíc v jezírku i  vodní rostliny, nemusíte mít  o ně strach. Pokud necháte vodu v jezírku stačí, když tyto choulostivé rostliny přesunete do nejhlubšího místa v nádrži. 

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec