Co dělat v zimě?

Co dělat v zimě, když ještě zahrada spí?

Milí zahradníci, nevíte co dělat v zimě, když zahrada upadla do zimního spánku? Nemusíte jen nečinně sedět doma a dívat se z okna na záhon. Existuje mnoho činností, které se vyplatí dělat právě v zimě, kdy je na ně dostatek času. A nemusíte přitom vždy ani opustit pohodlí domova. Pojďte se s námi tedy podívat na rady a tipy, co dělat v zimě pro svou zahradu.

1. Nakupujte semínka

Jednou z velmi oblíbených činností všech zahrádkářů je shánění semínek pro nadcházející sezónu. Semínka najdete na různých burzách, vyměňovat je můžete také přes internet a různé druhy najdete v katalozích či knihách. Při hledání se vám může podařit najít i nějaké nové odrůdy nebo málo známé zemědělské plodiny.

2. Studujte odbornou literaturu

Dalším způsobem, jak se zabavit a také zdokonalit v zahradnickém umění, je studium odborné literatury. Díky četbě knih můžete navázat na zkušenosti jiných zahrádkářů a také se z poučit z jejich chyb. Nejlepší jsou knihy, jejichž autoři vycházejí právě ze svých vlastních zkušeností.

3. Řezejte stromy

V zimě můžete provádět například řez stromů. Nejvhodnější jsou měsíce únor a březen, pokud nejsou příliš velké mrazy, tzn. při teplotě nad - 8 °C. Jestliže teplota klesne pod - 10 °C s řezem raději počkejte nebo jej přerušte. Mráz by mohl velmi poškodit zejména mladé stromy.

4. Záhon posypávejte popelem

Topíte v zimě dřevěnými lisovanými briketami, dřevem nebo máte k dispozici dřevěný popel? Pak jím můžete záhon posypávat. Tento popel obsahuje množství draslíku a vápníku, který rostliny potřebují pro zdravý růst. Dřevěný popel má podobné chemické vlastnosti jako vápno, které zemědělci používají k neutralizaci kyselé půdy.

5. Opravte si nářadí

Olejem můžete natřít a nabrousit rýče, motyky a plecí nože. Opravit můžete třeba hrábě, žebřík, kolečka nebo dokoupit či vyrobit nové nástroje.

6. Naplánujte výsadbu stromů a keřů

Máte-li v plánu na jaře sázet ovocné stromy či keře, nenechte nic náhodě. Na papír si načrtněte plán výsadby. Budete tak vědět, kolik dřevin potřebujete nakoupit a jak velkou plochu máte zamulčovat.

7. Chraňte rostliny před mrazem

Rostliny potřebují chránit zejména před holomrazy (zima bez sněhu). Ochranu potřebuje především česnek, jahodníky a bylinky. Použijte například vrstvu slaměného mulče nebo chvojí.

8. Přihrnujte sníh ke stromům

Pokud je zahrada pod sněhem, můžete toho využít ve svůj prospěch. Přihrnujte sníh k ovocným stromům, keřům, vrbám nebo k jiným vlhkomilným rostlinám. Budou tak mít na jaře dostatek vláhy, kterou potřebují k nastartování svého růstu po zimním spánku.

9. Kácejte stromy

V zimě je čas začít s kácením starých, nemocných nebo překážejících stromů. Pařezy jabloní či ořešáků můžete na jaře naočkovat hlívou ústřičnou. Ta napomáhá rozkladu pařezů a navíc se na podzim najíte hub.

10. Vysejte papriky či rajčata

V únoru už můžete začít do kelímků vysévat papriky nebo celer. Tyto plodiny mají velmi dlouhou vegetační dobu, a pokud je nestihnete zasadit včas, tak správně nedozrají. V březnu pak začněte vysévat lilky a rajčata. Pěstujte je za oknem při teplotě 20-30 °C. Na zahradu je můžete přesadit zhruba v polovině května.

Přejeme vám hodně zdaru v nadcházející sezóně!

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec