Pelyněk

Pelyněk - opomíjené bohatství lidového léčitelství

Roste vám na zahrádce pelyněk? Nebo uvažujete o jeho výsadbě? Chcete se dozvědět více o tom, proč pelyněk na zahrádce nevynechat? Pojďme se podívat na to, jaké výhody s sebou tato často opomíjená bylina přináší, a proč se vyplatí ji na zahrádce mít.

Ti z vás, kdo pelyněk zasadili, už mohou sklízet plody svého úsilí. Srpen je pro sběr mnoha bylin ideální a pelyněk není výjimkou.

Pelyněk a jeho odrůdy

Existuje spoustu druhů pelyňku a téměř všechny druhy mají léčivé účinky. Mnohé z nich se používají jako dochucovadla v kuchyni nebo jako okrasné rostliny. Odrůda, která má ale nejpříznivější účinky na naše zdraví, se jmenuje pelyněk pravý. Pro svou hořkou chuť je často zatracovaný, to je však věčná škoda!

Jak o něj pečovat?

Pěstování pelyňku není nijak náročná záležitost. Stačit mu bude slunné stanoviště se střední závlahou.

Zasloužené místo v lidovém léčitelství

Pozitivní účinky pelyňku jsou neoddiskutovatelné. V lidovém léčitelství je tato bylinka známá už po staletí. Nejhojněji se využívá při potížích s trávicím ústrojím. Vzhledem k jeho protizánětlivým účinkům se doporučuje konzumovat v chřipkovém období, a to jak preventivně, tak i v době, kdy nemoc propukne.

Často je pelyněk také využívaný na menstruační obtíže, při zvracení, proti bolestem břicha způsobeným trávicími obtížemi a plynatosti.

Nejčastěji se užívá výluh z pelyňku. Můžeme konzumovat čaj čistě jen z této jedné rostliny nebo pro výluh použít kombinaci s dalšími léčivými bylinami. Důležité je nepřehánět to s dávkami. Všeho moc škodí a u pelyňku to platí dvojnásob. V malém množství může být velice prospěšný, ale měl by se užívat krátkodobě a v malých dávkách. Je velice silný a větší dávky by mohly mít negativní dopad na naše zdraví. Nevhodný je především pro těhotné a kojící ženy.

Jak výluh připravit?

Jestli se rozhodneme pro čistý výluh z pelyňku, nálev připravíme z 1 lžičky natě, kterou spaříme ¼ l vroucí vody. V případě, že k chceme k pelyňku přidat další léčivé bylinky, doporučuje se například kombinace s mátou, heřmánkem a ostropestřcem. Využít můžeme ale i další naše oblíbené bylinky.

A co vy? Má pelyněk na vaší zahrádce své zasloužené místo, nebo o jeho vysazení teprve uvažujete?

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec