Listí na kompost

Využijte listí na výrobu nejlepšího kompostu

Shrabali jste listí na zahradě a nyní se jej chystáte spálit? Dobře si to včas rozmyslete, ať toho později nelitujete. Listí je pro vaši zahradu obrovský dar a vy ho můžete využít jako jedinečný kompost.

Jaké má výhody?

Výhodou tlení listí je, že neprobíhá při vysokých teplotách, ale přirozeně, stejně tak jako v přírodě. Opadané listy kolem stromů zůstávají volně a pomalu se rozkládají a znovu vrací živiny kořenům a rostlinám. Je jasné, že o vaši zahradu pečujete a nechcete mít všude poházené listí. Proto ho shrabáváte a mnozí z vás bohužel i pálíte, ale věřte, že se dá využít na vzácný kompost.

Mezi další pozitiva listovky patří, že nezapáchá. Pokud vám tedy nebude vadit vlahé aroma lesů.

O rozklad listů se nemusíte prakticky vůbec starat, vše necháte na přírodě. Vaším jediným úkolem bude, že jednou za čas zkontrolujete, zda je listí vlhké, aby docházelo k rozkladu.

Nemáte místo na kompost?

Nevěšte hlavu, pokud aktuálně na zahradě žádný kompost nemáte. Listí stačí shrabat a dát ho do pytlíku, který propícháte a zalijete vodou, čímž se udrží vlhko.  Pytle s listím poté uložíte na stinné místo.

Jak dlouho trvá rozklad?

Rozklad trvá většinou dva roky, ale už po prvním roce jsou listy téměř rozpadlé a můžete je použít například jako mulč. Po druhém roce můžete použít k výsevu nebo s kompostem do květináčů.

Jak rozklad listí urychlit?

Není nutné kupovat speciální prostředky, většinu z nich totiž na zahradě jistě máte. Jedná se například o sekačku nebo zahradní vysavač. Oba dva přístroje listí rozdrtí na menší částečky a díky tomu budete mít menší objem, a navíc rozklad bude probíhat rychleji.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec