Levandule

3 důvody, proč pěstovat levanduli

Nejen bylinkářky, ale klidně i vy si můžete užívat výhod kouzelné levandule.

1, Je voňavou dekorací

Levandule, kromě toho, že dobře vypadá, také nádherně umí provonět celou místnost. Perfektně se hodí do vázy jako samostatná kytice. Každopádně pokud jste kreativní, můžete z ní uvázat věnce a vyrobit jiné dekorace.

Kdy je ale ten nejlepší čas na sklízení? To je dobrá otázka, na kterou samozřejmě známe odpověď. Květenství sklízejte v době, kdy je část květů otevřena a část ještě ne. Je to z toho důvodu, aby vám květy poté neopadávaly. Levanduli pak sušte na teplém, vzdušném a tmavém místě. Jak budete mít hotovo, můžete se pustit do tvorby ozdob nebo ji jednoduše můžete jenom nějak zavěsit a užívat si její vůni.

2, Můžete z ní uvařit čaj

Máte špatné spaní? V tom případě si levandulový čaj oblíbíte. Jak jej připravit? Usušte si květy a uschovejte na suché místo. Na večer si pak dejte jednu lžičku sušených květů na šálek čaje. Ten je ideální také na uklidnění nervů, umí ulevit i od bolesti hlavy a předchází nadýmání.

U tohoto typu můžete sklízet i v době květu.

3, Provoní váš šatník

Jak už jsme říkali, levandule je aromatickou dekorací a z toho důvodu se hodí skvěle i do šatníku. Co si budeme povídat, aviváže nejsou zdravé a nevydrží věčně. Každý však určitě ocení při otevření skříně příjemnou vůni, která se na vás line. Proto si můžete vytvořit levandulové sáčky, které do skříně různě vložíte. Mají jednu skvělou vlastnost, a to, že dokáží odehnat moly, a navíc provoněné prádlo levandulí, na vás bude působit uklidňujícím účinkem.

Jak na přípravu sáčku? Usušené květy nasypte do plátěných sáčků a zavažte ozdobnou stuhou. Teď už záleží na vás, zda sáček použijete jako drobný dárek nebo jako voňavou ozdobu do skříně.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec