Bylinky na zahrádce

Jaké bylinky byste měli pěstovat na své zahradě?

Mít své vlastní bylinky vždy při ruce, to je sen snad každé poctivé kuchařky. Nejenže se jedná o voňavou dekoraci, ale skvěle ji využijete v kuchyni nebo při léčbě různých neduhů. Pojďte se s námi společně podívat, které bylinky byste na své zahrádce určitě měli pěstovat.

Majoránka

Věděli jste, že majoránka se v minulosti používala k odstranění pachů v kabelkách nebo jako leštěnka na nábytek? Možná i dnes takto majoránku někdo ještě využívá. Každopádně se s ní spíše setkáváme běžně v kuchyni při vaření.

Jedná se o teplomilnou rostlinu, která potřebuje sluníčko. Můžete ji sklízet několikrát do roka a kromě kuchyně pomáhá také při nachlazení, bolestech hlavy anebo se dokonce přidává do koupele na zmírnění revmatických potížích.

Meduňka

Bylinka, kterou můžete na svých zahrádkách pěstovat jako trvalku, protože je mrazuvzdorná. Má typickou citronově medovou chuť, a proto ji často můžeme vidět v různých nápojích. Pomáhá na nespavost, bušení srdce, podporuje trávení a má účinky i na migrény. Čerstvé lístky dokonce zmírňují příznaky způsobené štípnutím hmyzem.

Bazalka

Další teplomilná bylina, která si v poslední době získává velkou oblibu i u nás. Využití pro ni najdete hlavně v kuchyní a jako léčivka umí uklidnit ledviny nebo působí proti zácpě.

Petrželka

Petržel je v našich podmínkách dvouletka. Můžete ji pěstovat jako bylinku pro využití v kuchyni, ale umí zmírnit i urologické potíže a prospívá i ledvinám. Je ideální také pro pěstování v truhlíku.

Pažitka

Čerstvý chleba, máslo a pažitka? Skvělá zdravá svačinka. Navíc je pažitka mrazuvzdorná, což znamená, že se řadí mezi trvalky. Mimochodem, pažitka je také skvělá jako dekorace.

Sepsali jsme vám ty nejzákladnější bylinky, které byste na své zahrádce určitě neměli opomenout. Samozřejmě existuje i celá řada dalších bylinek jako je šalvěj, kopr nebo pelyněk. Začněte už pomalu přemýšlet, co v novém roce vypěstujete. Na Silvestra si dejte klidně předsevzetí.

Čtěte také

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec