Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Zima na zahradě

Zima na zahradě

Ačkoliv není zima rájem zahrádkářů, nic se nesadí ani neroste a zahrada spí, i v tomto období můžete ledacos pro svou zahradu udělat. Jaro, léto i podzim jsou pro zahrádkáře období mnohdy hektické. A tak práce, které vykonáte přes zimu, zúročíte na jaře, kdy je kolem zahrady spousta práce a každá další činnost navíc je pak zbytečnou zátěží.Pojďme se tedy povídat na to, které činnosti prospějí během zimních měsíců vaší zahradě.

Zazimování hadic

Hadice, které jste měli přes hlavní sezónu uskladněné venku, přesuňte na suché místo – do sklepa, stodoly, kůlny, dílny, garáže… Mrazem zejména méně kvalitní typy hadic křehnou a jsou náchylné k poškození. Ačkoliv kvalitní hadice mrazy bez úhony přečkají, rozvinuté hadice by na zahradě zbytečně překážely.

Sypání záhonů popelem

Popel má podobné chemické vlastnosti jako vápno. Pokud tedy doma topíte dřevem nebo dřevěnými briketami, můžete zahradu posypat popelem z kamen, který obsahuje hodně draslíku a vápníku. Oba prvky potřebují rostliny ke zdárnému růstu.

Řezání stromů

Únor a březen je obdobím vhodným k řezání ovocných stromů. Pokud již nejsou velké mrazy, kdy teploty klesají pod -10 °C, můžete provádět zimní řez stromů.

Shánění semínek

Než vypukne jarní shon, je dobré mít připraveny semínka, která budete chtít v sezóně vysadit.

Oprava nářadí

Máte celou zimu na to, abyste dali do pořádku nářadí, opravili poškozené části, nabrousili rýče a motyky a další zahradní náčiní. Co nejde opravit, kupte nové. Mimo sezónu pořídíte některé nářadí se slevou. Na jaře pak budete připraveni v plné polní na zahájení prací na zahradě.

Rytí záhonů

Počátkem zimy, dokud půda ještě nepromrzne, zryjte záhony, které jste nestihli zrýt na podzim. Zejména pokud máte na zahradě těžkou hlínu, půda se vám odmění.

Ochrana rostlin před mrazem

Záhony i stromy můžete chránit chvojím, slámou nebo mulčem před třeskutými mrazy. Zahrada vám bude vděčná, zejména pokud panují velké mrazy a zahrada není chráněna sněhovou pokrývkou.

Přihrnování sněhu ke stromům

Ovocné stromky a keře můžete během zimy zahrnovat sněhem, aby měly na jaře dostatek vláhy a krásně rostly a sílily.

Kácení stromů

V době vegetačního klidu je nejlepší čas na kácení stromů nemocných, uschlých a umírajících. Pokud vám na zahradě některé stromy překážejí nebo je chcete obměnit, udělejte to právě v zimě.

Výsadba plodin s dlouhou vegetační dobou

Od února můžete začít sázet papriky a celer do kelímků. Tyto plodiny mají dlouhou vegetační dobu a je potřeba je předpěstovat. Od března je vhodné začít sadit také rajčata a lilky. Bude se jim dobře dařit za oknem při teplotě nad 20 °C. Na jaře tak budete mít připravené sazeničky, které v květnu přesadíte na zahrádku. 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Červen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno se zelená, kvete a zraje nejranější ovoce, jako jsou třeba sladké jahody. Všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Pojďte se podívat na rady, jak si vylepšit zahradu, abyste si horké letní dny venku užili na maximum.
Jak dovést zahradu k dokonalosti
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí