Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Zahrada v červnu

Zahrada v červnu

V červnu už máme za sebou tu náročnější práci na zahradě – rostliny vysety a zasazeny, případně projednoceny, je čas těšit se z prvních květů letniček a už i z plodů naší práce. Například červnové třešně už lákají svou sladkostí k ochutnání. Je čas pro odpočinek ve stinném koutku zahrádky.

Ale ruce do klína úplně složit nejde. Vždy se najde něco, co se na zahradě musí udělat. Co od vás vaše zahrada čeká v červnu?

  • Pokud je červen suchý a horký, jako je tomu letos, nezanedbávejte pořádnou závlahu. Nezapomeňte ani na zalévání stromů. A nejen kořeny. Jestli nějaký čas neprší, klidně zkropte i korunu. K tomu budete jistě potřebovat pořádnou zahradní hadici a nějaký šikovný nástavec. Malý tip: pokud použijete mulčovací kůru, déle zadržíte vláhu a také plevel bude muset víc bojovat, aby prorostl.
  • Ano, plevel – každoroční evergreen. Důležité je zbavovat se ho pravidelně a včas, dokud nevytvoří semena. A pokud už semena má, rozhodně ho nedávejte na kompost. Někdy ruční práce nebere konce, takže pomáhají herbicidy. Jen opatrně, ať neublížíte jiným rostlinám.
  • Máte-li možnost hostit na své zahradě nějaké užitečné živočichy, postarejte se, aby se jim u vás líbilo. Třeba žáby či ropuchy umí vyčistit zahradu od mnoha škůdců, například od nepříjemných slimáků. Udělejte jim malý rybníček či mini mokřad.
  • Nezapomínejte přihnojovat. Mnoho rostlin má náročnou práci – vytvářejí mnoho listů, květů a plodů. Trocha hnojiva do pravidelné zálivky jim pomůže.
  • Už sklízíte třešně? Ponechávejte jim stopky. Naopak višně se dají sklízet i bez stopek. Malý tip: pokud se vám stává, že při sběru třešní lámete malé větvičky, zkuste používat nůžky a třešně odstřihávat. Příští rok tak může být úroda větší. Nebudou totiž scházet ty malé větvičky, na kterých plody rostou.
  • Jahody – rubíny našich zahrad. Průběžně sklízejte každý den tak, jak dozrávají. Plesnivé, či jinak znehodnocené jahody nenechávejte na záhoně. Seberte je také a dejte do kompostu.

A co na červen říkají lidové pranostiky?

  • 8.6. - Medardova kápě, čtyřicet dní kape
  • 13.6. - Na svatého Antonína broušení kos započíná
  • V červnu deštivo a chladno způsobí rok neúrodný snadno.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Červen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno se zelená, kvete a zraje nejranější ovoce, jako jsou třeba sladké jahody. Všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Pojďte se podívat na rady, jak si vylepšit zahradu, abyste si horké letní dny venku užili na maximum.
Jak dovést zahradu k dokonalosti
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí