Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Využijte listí na výrobu nejlepšího kompostu

Využijte listí na výrobu nejlepšího kompostu

Shrabali jste listí na zahradě a nyní se jej chystáte spálit? Dobře si to včas rozmyslete, ať toho později nelitujete. Listí je pro vaši zahradu obrovský dar a vy ho můžete využít jako jedinečný kompost.

Jaké má výhody?

Výhodou tlení listí je, že neprobíhá při vysokých teplotách, ale přirozeně, stejně tak jako v přírodě. Opadané listy kolem stromů zůstávají volně a pomalu se rozkládají a znovu vrací živiny kořenům a rostlinám. Je jasné, že o vaši zahradu pečujete a nechcete mít všude poházené listí. Proto ho shrabáváte a mnozí z vás bohužel i pálíte, ale věřte, že se dá využít na vzácný kompost.

Mezi další pozitiva listovky patří, že nezapáchá. Pokud vám tedy nebude vadit vlahé aroma lesů.

O rozklad listů se nemusíte prakticky vůbec starat, vše necháte na přírodě. Vaším jediným úkolem bude, že jednou za čas zkontrolujete, zda je listí vlhké, aby docházelo k rozkladu.

Nemáte místo na kompost?

Nevěšte hlavu, pokud aktuálně na zahradě žádný kompost nemáte. Listí stačí shrabat a dát ho do pytlíku, který propícháte a zalijete vodou, čímž se udrží vlhko.  Pytle s listím poté uložíte na stinné místo.

Jak dlouho trvá rozklad?

Rozklad trvá většinou dva roky, ale už po prvním roce jsou listy téměř rozpadlé a můžete je použít například jako mulč. Po druhém roce můžete použít k výsevu nebo s kompostem do květináčů.

Jak rozklad listí urychlit?

Není nutné kupovat speciální prostředky, většinu z nich totiž na zahradě jistě máte. Jedná se například o sekačku nebo zahradní vysavač. Oba dva přístroje listí rozdrtí na menší částečky a díky tomu budete mít menší objem, a navíc rozklad bude probíhat rychleji.


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Červen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno se zelená, kvete a zraje nejranější ovoce, jako jsou třeba sladké jahody. Všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Pojďte se podívat na rady, jak si vylepšit zahradu, abyste si horké letní dny venku užili na maximum.
Jak dovést zahradu k dokonalosti
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí