Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

V únoru začínáme pečovat o semínka rané zeleniny a okrasných rostlin

V únoru začínáme pečovat o semínka rané zeleniny a okrasných rostlin

Do této chvíle jsme se přes zimu na zahradě věnovali takovým pracím, které nebyly naprosto nezbytné a v případě nutnosti jsme je mohli odložit. Teď ale přichází chvíle, kdy bychom se měli věnovat činnostem, které je lepší neodkládat. Jestliže chceme mít časnou sklizeň zeleniny a těšit se z prvních jarních okrasných květin, je nejvyšší čas vysít semínka.

Na jakou zeleninu se soustředit už v únoru?

Ti z nás, kteří si potrpí na časnou sklizeň zeleniny, by neměli váhat a měli by se pustit do prvních výsevů semínek. Ze semínek si postupně předpěstujeme sazeničky. Víte ale, s jakými plodinami je vhodné začít pracovat již v únoru? Jedná se například o rajčata, papriky, petržel, cibuli, salát a celer.

O které okrasné rostlinky se začít starat nejdříve?

Kdo už se těší na rozkvetlou zahradu, neměl by otálet ani s péči o semínka a sazenice rostlin, které potřebují delší dobu na svůj vývoj. Jsou to především lobelky, begónie, astry, hledíky, dosny a petúnie.

Co k tomu potřebujeme?

Sazeničky zeleniny předpěstováváme nejlépe ve speciálních substrátech k tomu určených. Můžeme samozřejmě ale také využít kokosové vlákno, skelnou vatu nebo zahradnický substrát. Oproti zeleninovým sazenicím semínka trvalek vyséváme do mističek a necháváme klíčit na okenním parapetu.

Kdy nastává čas na přesazování?

Semínka pravidelně pozorujeme, protože poměrně brzy začnou klíčit. Jakmile se vytvoří alespoň dva lístky, nastává období, kdy rostlinka začne vyžadovat více místa, a je proto nutné jí přemístit. Okrasné rostlinky přesazujeme do truhlíků a zeleninové sazeničky do květináčů, ve kterých budou mít více prostoru pro svůj další vývoj.  

Nezapomeňte, že všechny sazeničky potřebují přiměřené množství světla a vláhy. Konkrétními hodnotami se mohou od sebe lišit, proto není na škodu si dopředu nastudovat, co která rostlinka vyžaduje. Takto nejlépe předejdeme strádání a úhynu sazeniček.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Červen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno se zelená, kvete a zraje nejranější ovoce, jako jsou třeba sladké jahody. Všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Pojďte se podívat na rady, jak si vylepšit zahradu, abyste si horké letní dny venku užili na maximum.
Jak dovést zahradu k dokonalosti
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí