Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

V lednu práce na zahradě úplně nekončí

V lednu práce na zahradě úplně nekončí

I přes to, že je zahrada v lednu uložená ke spánku, jsou stále činnosti, které je možné provádět i v tomto ročním období, jestliže to počasí dovolí. Můžeme se věnovat prořezávání a průklestu okrasných keřů a stromků a přípravě zimních řízků okrasných dřevin. Pokud nemrzne, můžeme se také pustit do vysévání některých plodin a zmlazování jádrovin.

Průklest a prořezávání okrasných dřevin

Jestliže nemrzne, nebrání v lednu nic tomu, abychom se pustili do prořezávání okrasných keříků a stromků, pokračovat můžeme s drobnými ovocnými dřevinami. Peckovinám se ale vyhněte, řez v tomto období dělá neplechu a často podporuje výskyt nejrůznějších chorob.  

Nejprve odstraníme všechny plané výhony, suché a zlomené větve. Proklesťujeme kořenové výhonky (tzv. výmladky), provádíme celkový průklest a odstraňujeme suché a přestárlé stromy. Můžeme se také pustit do zmlazování jádrovin.

Zimní řízkování dřevin

V zimním období se můžeme pustit do řízkování některých dřevin. Řízkování můžeme provádět od chvíle, kdy dřeviny opadají, do doby, kdy začínají obrůstat pupeny. Rostlin, u kterých můžeme provádět zimní řízkování, je velké množství, patří mezi ně například zlatice, vrba, topol, tavolník, růže lesklá, mnohokvětá a svrasklá, rakytník, jilm, ptačí zob a mnoho dalších.

Řízkování opět provádíme jen v případě, že nemrzne. Řežeme ideálně ve spodních částech, které jsou považovány za cennější. Svazky řízků uchováváme až do jara v chladném a vlhkém venkovním prostředí. Musíme dát ale pozor na to, aby svazky nepromrzly.

Co je možné provádět za mimořádně teplého počasí?

V případě, že záhony nejsou pokryty sněhem a nemrzne, je možné se pustit do takových činností jako je vysévání kořenové petržele a mrkve. Musí pro to být ale opravdu vhodné podmínky a teplá zima, jinak riskujeme, že semena zmrznou a nevzejdou. Je proto možná lepší počkat si na konec února nebo začátek března, kdy se dá očekávat, že budou podmínky příznivější.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Červen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno se zelená, kvete a zraje nejranější ovoce, jako jsou třeba sladké jahody. Všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Pojďte se podívat na rady, jak si vylepšit zahradu, abyste si horké letní dny venku užili na maximum.
Jak dovést zahradu k dokonalosti
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí