Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Únor - měsíc řezu

Únor - měsíc řezu

V únoru už nám obvykle počasí i zahrada začínají dávat nepatrné signály, že se blíží jaro. Někdy je to přesná předzvěst, někdy právě naopak a jaro se ještě dlouhé týdny neukáže. Ať už je to ale jakkoli, neměli bychom tyto první známky přicházejícího jara brát na lehkou váhu. Určitě bychom měli začít s přípravami a pustit se do ořezávání stromků a keřů.

Jak správně na zimní řez ovocných stromů?

Druhá polovina února a začátek března jsou jako dělané pro první zahrádkářské zásahy po dlouhé zimě. O slovo se hlásí především ovocné stromky, které vyžadují naši pozornost. Pozor na to, abychom se do řezů nepustili v den, kdy teplota klesne pod nulu. V takovém případě ohrožujeme zdraví a další růst stromků.

U mladých stromů provádíme tzv. výchovný řez, kdy formujeme jejich koruny tak, aby byly pevné a připravené pro bohatou úrodu. U peckovin se výchovný řez provádí do čtyř let života, u jádrovin je to zpravidla do pěti let a u bobulovin maximálně do tří let.

Výhony, které směřují dovnitř koruny odstraňujeme, stejně tak ořezáváme i nežádoucí obrost. Nezapomeňte, že kvalita výchovného řezu bude mít vliv na plodnost stromu i jejího případného oddálení.

Kromě výchovného řezu provádíme také udržovací řez. Ten se ale v tomto období týká jen jabloní a hrušní. Tento řez by měl sloužit pouze k provzdušnění koruny a ořezání plodonosných větví.

U těchto řezů nezapomínejte na správnou techniku, pokud byste ji nedodrželi, narušíte tím obranyschopnost stromu proti napadení patogenů. Správný postup je, když řez provádíte asi 2 mm od paty výhonu.

Nezapomínejme ani na ořez keřů

Z keřů ořezáváme především rybízy, angrešty, maliníky, ostružiníky a vinné révy. Zimní řez by měl keříkům napomoct s prosvětlením a vytvarováním provzdušněné koruny. Ani u keřů rozhodně řezy neprovádíme v mrazu nebo v den, kdy mrazy očekáváme.

Pokud nebudeme lenit a do zimních ořezů se pustíme a provedeme je správně, stromky a keře se nám brzy odmění bohatou úrodou.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Červen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno se zelená, kvete a zraje nejranější ovoce, jako jsou třeba sladké jahody. Všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Pojďte se podívat na rady, jak si vylepšit zahradu, abyste si horké letní dny venku užili na maximum.
Jak dovést zahradu k dokonalosti
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí