Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Průvodce hnojením

Průvodce hnojením

Mít krásnou zahradu bez pravidelného přihnojování je představa doslova utopická. Rostliny, dřeviny i trávník potřebují přísun živin, aby dobře rostly a prospívaly.Základ výživy rostlin tvoří dusík, draslík a fosfor. Dusík nastartuje růst zelené hmoty, fosfor dodá výživu kořenům a draslík podpoří kvetení, zrání plodů a odolnost proti škůdcům. Tyto tři prvky jsou pro rostliny naprosto nezbytné. Důležité jsou také stopové prvky, kyseliny, enzymy a další látky.

Organická hnojiva

Pro udržení dlouhodobého zdraví půdy jsou ideální organická hnojiva. Jelikož pocházejí z přírody, koloběh živin je přirozenější a nezatěžují půdu jako minerální hnojiva. Při správném aplikování a dávkování organických hnojiv budou mít rostliny vše, co potřebují.

Přispívají k tvorbě humusu a hojnému osídlení půdní mikrofaunou. Půda je díky tomu zdravá, kyprá, úrodná a kvalitní. Organická hnojiva se prodávají také v sušeném či fermentovaném stavu, což umožňuje jejich pohodlnou aplikaci. Za rozumnou cenu si je můžete navíc připravit i sami doma.

Minerální hnojiva

Jsou levnější než organická a mají rychlejší účinek. Z dlouhodobého hlediska však neprospívají půdě. Mohou však být dobrou volbou pro okrasné skalky, okrasné jehličnany a jiné rostliny a dřeviny, které potřebují speciální péči. V zahradnictvích najdete nepřeberné množství hnojiv pro daný druh rostliny či dřeviny.

Kompost

Kompost je kvalitní ekologické hnojivo, které si můžete vyrobit sami v domácnosti. Navíc zužitkujete odpad z domácnosti či zahrady, který by jinak skončil v kontejneru a následně na skládce.

Chlévský hnůj

Z organických hnojiv je hnůj jedním z nejkvalitnějších materiálů. Ideálně by měl pocházet z ekologického zemědělství. Hnůj z klasických velkochovů může obsahovat nežádoucí látky. Před použitím nechte hnůj zkompostovat nebo zetlít a teprve poté jej využijte pro hnojení. Hnojení chlévským hnojem doporučujeme provést na podzim.

Mulčování

Mulčování nejen, že slouží jako hnojivo, zároveň také zahřívá a chrání. Pro mulčování můžete využít posekanou trávu ze zahrady, plané rostliny bez zralých semen a další. Základním pravidlem pro mulčování je předem připravená, kyprá půda. 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Červen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno se zelená, kvete a zraje nejranější ovoce, jako jsou třeba sladké jahody. Všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Pojďte se podívat na rady, jak si vylepšit zahradu, abyste si horké letní dny venku užili na maximum.
Jak dovést zahradu k dokonalosti
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí