Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Podzimní péče o zahradu v 10 krocích

Podzimní péče o zahradu v 10 krocích

Zahrada potřebuje v každém ročním období speciální péči. Podzim se blíží a zahradě bude v tomto období potřeba věnovat odlišnou péči než v létě. Připravili jsme pro vás ucelený přehled rad, jak vaší zahradě před zimou poskytnout vše, co potřebuje.

1.       Posekejte trávník

Před příchodem zimy je třeba ještě naposledy posekat trávník. Doporučujeme zvýšit pojezd sekačky a trávník zastřihnout o něco výše, než bylo obvyklé v letních měsících. Vhodné je ošetření proti zimním plísním chemickým postřikem a pohnojení kompostem či speciálními hnojivy.

2.       Shrabujte listí

Spadané listí nenechávejte dlouho ležet a tlít na zahradě. Pravidelně jej shrabujte a kompostujte. Kompost poté využijete k hnojení trávníku či záhonů. Rozhodně však nekompostujte shnilé ovoce. Obsahuje houby a bakterie, ze kterých se šíří houbové nemoci.

3.       Pohnojte a zryjte záhony

Po sklizni všechny záhony na zahradě pečlivě zryjte a pohnojte chlévským hnojem nebo zakoupenými hnojivy. Půda tak bude dobře připravena na zimu a novou sezónu v příštím roce.

4.       Vyhubte plevel

Než se objeví první sníh, je třeba zahradu dokonale zbavit plevele. V novém roce si ušetříte námahu.

5.       Zalévejte

Nejen v letních měsících je třeba zahradu zavlažovat. Rostliny potřebují před zimou načerpat vláhu. V zimě totiž zelené části rostlin stále odpařují vodu. Když je zem zamrzlá, rostliny vodu nemohou přijímat. Dodejte jim proto potřebné zásoby vody včas.

6.       Ošetřete stromy a keře

Stromy a keře ošetřete postřikem proti škůdcům. Pokud máte na zahradě růže, je vhodné je zastřihnout, aby mohly dobře přezimovat. Doporučujeme také z okolí stromů a keřů odhrabat listí a spadané plody jako prevenci před houbovým onemocněním a škůdci.

7.       Vysázejte podzimní sazenice, stromy a cibuloviny

Pokud chcete zasadit cibuloviny či další rostliny s podzimní výsadbou, přichází ta správná doba. V tento čas se také sází ovocné stromy, bobuloviny a růže. Jámy pro ovocné stromy dělejte hlubší, prolijte je vodou a aplikujte rozpustné hnojivo. Mladým stromům se bude dobře dařit.

8.       Zazimujte teplomilné rostliny

Rostliny, které jsou teplomilné a nesnesou mráz, včas zazimujte. Na konci září již teploty v noci razantně klesají. Přeneste je na suché a teplé místo, kde v bezpečí přečkají zimu.

9.       Vykopejte uschlé a nemocné stromy a rostliny

Pokud máte na zahradě uhynulé stromy či jiné rostliny, vykopejte je i s kořeny.

10.   Skliďte zahradní náčiní

Na podzim doporučujeme uklidit veškeré zahradní náčiní, jako jsou hadice, konve, hrábě a další do kůlny, sklepa nebo na jiné suché místo. Nebudou vám tak na zahradě překážet a budou chráněné před mrazem a vlhkem.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Červen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno se zelená, kvete a zraje nejranější ovoce, jako jsou třeba sladké jahody. Všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Pojďte se podívat na rady, jak si vylepšit zahradu, abyste si horké letní dny venku užili na maximum.
Jak dovést zahradu k dokonalosti
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí