Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Pelyněk - opomíjené bohatství lidového léčitelství

Pelyněk - opomíjené bohatství lidového léčitelství

Roste vám na zahrádce pelyněk? Nebo uvažujete o jeho výsadbě? Chcete se dozvědět více o tom, proč pelyněk na zahrádce nevynechat? Pojďme se podívat na to, jaké výhody s sebou tato často opomíjená bylina přináší, a proč se vyplatí ji na zahrádce mít.

Ti z vás, kdo pelyněk zasadili, už mohou sklízet plody svého úsilí. Srpen je pro sběr mnoha bylin ideální a pelyněk není výjimkou.


Pelyněk a jeho odrůdy

Existuje spoustu druhů pelyňku a téměř všechny druhy mají léčivé účinky. Mnohé z nich se používají jako dochucovadla v kuchyni nebo jako okrasné rostliny. Odrůda, která má ale nejpříznivější účinky na naše zdraví, se jmenuje pelyněk pravý. Pro svou hořkou chuť je často zatracovaný, to je však věčná škoda!


Jak o něj pečovat?

Pěstování pelyňku není nijak náročná záležitost. Stačit mu bude slunné stanoviště se střední závlahou.


Zasloužené místo v lidovém léčitelství

Pozitivní účinky pelyňku jsou neoddiskutovatelné. V lidovém léčitelství je tato bylinka známá už po staletí. Nejhojněji se využívá při potížích s trávicím ústrojím. Vzhledem k jeho protizánětlivým účinkům se doporučuje konzumovat v chřipkovém období, a to jak preventivně, tak i v době, kdy nemoc propukne.

Často je pelyněk také využívaný na menstruační obtíže, při zvracení, proti bolestem břicha způsobeným trávicími obtížemi a plynatosti.

Nejčastěji se užívá výluh z pelyňku. Můžeme konzumovat čaj čistě jen z této jedné rostliny nebo pro výluh použít kombinaci s dalšími léčivými bylinami. Důležité je nepřehánět to s dávkami. Všeho moc škodí a u pelyňku to platí dvojnásob. V malém množství může být velice prospěšný, ale měl by se užívat krátkodobě a v malých dávkách. Je velice silný a větší dávky by mohly mít negativní dopad na naše zdraví. Nevhodný je především pro těhotné a kojící ženy.


Jak výluh připravit?

Jestli se rozhodneme pro čistý výluh z pelyňku, nálev připravíme z 1 lžičky natě, kterou spaříme ¼ l vroucí vody. V případě, že k chceme k pelyňku přidat další léčivé bylinky, doporučuje se například kombinace s mátou, heřmánkem a ostropestřcem. Využít můžeme ale i další naše oblíbené bylinky.


A co vy? Má pelyněk na vaší zahrádce své zasloužené místo, nebo o jeho vysazení teprve uvažujete?


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Červen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno se zelená, kvete a zraje nejranější ovoce, jako jsou třeba sladké jahody. Všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Pojďte se podívat na rady, jak si vylepšit zahradu, abyste si horké letní dny venku užili na maximum.
Jak dovést zahradu k dokonalosti
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí