Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Listopad na zahradě

Listopad na zahradě

Zahrada se již v listopadu pomalu ukládá k zimnímu spánku. Přesto ještě stihnete zasadit některé cibuloviny, stromky a keře a sklidit pozdní kořenovou zeleninu. Aby se na jaře zahrada probudila v plné síle, je třeba o ni také správně pečovat. Přikrýt rostliny a keře poduškou z chvojí či slámy, zalévat je, shrabovat spadané listí… Pojďme se podívat, co vše je třeba pro krásnou zahradu udělat.

Výsadba zimních a jarních plodin

Začátek listopadu je vhodný pro sadbu zimní cibule, česneku. Z jarních plodin se sadí zelí, salát, karotka, petržel i ředkvičky. Dobré je po sadbě přikrýt záhon netkanou textilií. Urychlíte tím růst zeleniny.

Vysazování a přesazování stromků a keřů

Dokud půda nepromrzne, můžete přesazovat a sadit stromy a keře. A to jak opadavé, tak stálezelené. Po výsadbě přikryjte stromy i keře mulčovací kúrou, chvojím, slámou nebo vyšší vrstvou jiného organického materiálu, aby půda a kořeny nepromrzly.

Sklízení kořenové zeleniny

V listopadu můžete naposledy sklidit kořenovou zeleninu. Sklizeň uskladněte na suchém místě. Části některých druhů kořenové zeleniny můžete nechat v záhonech – petržel, pórek, kadeřávek či růžičkovou kapustu.

Výsadba jarních okrasných cibulovin

V listopadu máte nejvyšší čas zasadit jarní cibuloviny, jako jsou narcisy, tulipány a lilie.

Údržba zahrady

Na podzim je zahrada plná spadaného listí. Je třeba jej pravidelně odklízet, protože pod nánosy listí by mohl trávník žloutnout nebo plesnivět. Listy můžete využít na kompost, nebo jimi přikrýt před mrazy růže, hortenzie či jiné okrasné keře.

Než přijdou první mrazy, nezapomeňte zalévat stálezelné listnaté a jehličnaté stromy.

Rytí záhonů

Někteří zahrádkáři nechávají rytí záhonů až na jaro. Vyplatí se však půdu zrýt už teď, na podzim. Přes zimu se v půdě všechny organické zbytky rozloží a půda si odpočine. Na jaře už bude připravena v plné síle na novou setbu. Podzimním rytím také obvykle zahubíte plevele, které přes zimu zmrznou a na jaře už nevzejdou. 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Červen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno se zelená, kvete a zraje nejranější ovoce, jako jsou třeba sladké jahody. Všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Pojďte se podívat na rady, jak si vylepšit zahradu, abyste si horké letní dny venku užili na maximum.
Jak dovést zahradu k dokonalosti
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí