Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Krásná zahrada bez škůdců

Krásná zahrada bez škůdců

Arzenál moderního zahrádkáře dnes může čítat nepřeberné množství chemických i přírodních prostředků proti škůdcům. Dnes pro vás máme rady a tipy, jak se co nejšetrněji a efektivně zbavit nejčastějších nevítaných hostů.

Krtci

Ačkoliv krtek je na zahradě užitečný tím, že požírá obtížný hmyz a larvy, nebývá vítaným kvůli nevzhledným krtincům, které po sobě zanechává. Navíc může zničit kořeny okrasných rostlin. Málokdo ví, že krtek je chráněný a nesmíte jej zabít. Jak tedy na něj vyzrát?

Krtkovi vadí zápach, hluk a vibrace. Zahnat jej tedy mohou nevábně vonící rostliny – pryšec křižmolistý, afrikány či řebčík královský. Do chodbičky pod krtincem také můžete vložit lidské vlasy, psí srst, kůži z kuřete, citronovou kúru, listy ořešáku – to vše krtkovi ani za mák nevoní a bude se místům obloukem vyhýbat. Účinná jsou také rozličná plašidla, která si podomácku vyrobíte například z PET lahví. Odpuzovače krtků také zakoupíte ve specializovaných obchodech.

Plži

Plži dokážou napáchat značné škody na vašem zeleninovém záhonu. Pokud zeleninu nezkonzumují celou, zůstanou na ní stejně zbytky slizu a úroda přijde vniveč. Navečer plže můžete ručně sbírat, drastičtější variantou je pak hubení solí, utopením nebo pesticidy. Do zahrady můžete nalákat také jejich přirozené predátory – žáby, ježky, ptáky. Podle některých zahrádkářů patří mezi spolehlivá řešení otrava alkoholem – do země zapusťte plastový kelímek s pivem, který slimáky přiláká svou vůní. Škůdci se v pivu utopí.

Hraboši

Hraboši ohryzávají kmeny stromů, u mladších stromů napadají také kořenový systém. Nepohrdnou však ani zeleninou. Chemické přípravky na hubení se používají pouze při přemnožení, a to tak, že se vloží přímo do nory hlodavců. Z přírodních metod funguje vysázení aromatických rostlin – pryšec křižmolistý, afrikány či česnek. Pomáhá také pravidelné sekání trávy a celková údržba sadu.

Housenky

Housenky napadají listy rostlin. Efektivní je ruční sesbírání škůdců nebo použití chemických přípravků, jako je například Biobit. 

Mšice

Mšice najdete na spodních stranách listů rostlin, které jejich napadením žloutnou a uvadají. Na mšice pomáhají žluté lepové desky zavěšené k rostlinám. Dále chemické přípravky Mospilan, Primior, Dursban. Nebo můžete zkusit nasadit predátora – slunéčko sedmitečné.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Červen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno se zelená, kvete a zraje nejranější ovoce, jako jsou třeba sladké jahody. Všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Pojďte se podívat na rady, jak si vylepšit zahradu, abyste si horké letní dny venku užili na maximum.
Jak dovést zahradu k dokonalosti
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí