Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Jaro v zahradě

Jaro v zahradě

Máme tady březen! Příroda se pomalu začíná probouzet ze zimního spánku a jaro tady bude co by dup. Slunce hřeje každým dnem víc a víc a pro zahrádkáře to znamená, že nastává období setí a každodenní péče o rozrůstající se rostliny. Tak na nic nečekejte a dejte se do práce!

Příprava půdy

Ze všeho nejdříve pro rostliny připravte půdu. Pro dobrý růst květin, ale také před výsadbou zeleniny, stromů a keřů, je potřeba půdu dostatečně prokypřit. Díky tomu se k semínkům dostane více kyslíku a zamezí se odpařování vody potřebné k jejich klíčení. Přeruší se tím také klíčení plevele, který se dere na povrch rychleji. Aby byla půda úrodnější, můžete do ní zapracovat kompost, kamennou moučku nebo zasít směs travin, které se později zaryjí do země. Půdě prospívá také meziroční střídání různých druhů rostlin, aby se nevyčerpala.

Péče o trávník

Pokud chcete mít na jaře krásně zelený trávník, je třeba z něj vybrat staré uhnívající lístky (stařinu). Na prořezávání trávníku jsou vhodné speciální prořezávací hrábě. Na větší plochy se pak vyplatí pořídit vertikutátor. Díky němu se trávník po zimě uvolní a zabezpečí se přísun vody a živin ke kořínkům. Trávník můžete přihnojit také dusíkatým hnojivem, které nastartuje jeho jarní růst. První sekání je ideální provést ve výšce trávy okolo pěti centimetrů. Trávu sekejte pravidelně i dvakrát týdně. Pokud necháte trávník přerůst, získá díky špatnému přístupu světla nažloutlou barvu.

Hnojení ovocných stromů

Mezi důležité jarní činnosti patří také hnojení. Aby stromy měly dostatek síly a dobře rostly, je potřeba jim dopřát dávku hnoje nebo vyzrálého kompostu. Pod stromy dejte vhodnou organickou hmotu, abyste zabránili odpařování vody z půdy. Intenzita hnojení závisí na typu zeminy. Pokud máte půdu těžkou, stromy stačí hnojit jednou za dva či tři roky. U stromů na lehkých písčitých půdách je dobré každoroční hnojení.

Setí zeleniny a bylinek

Jaro je optimálním obdobím pro setí zeleniny a bylinek. Na začátku března můžete začít v pařeništích a fóliovnících vysévat rannou zeleninu. Pokud budou dobré podmínky, můžete do nich sázet i předpěstovaný mladý salát. Některé choulostivější druhy zeleniny, jako například rajčata, okurky nebo květák, nejprve přesaďte do truhlíku či květináče. Začátek března je také posledním vhodným termínem pro výsev semen brokolice a paprik.

Tak hurá na zahradu!

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Červen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno se zelená, kvete a zraje nejranější ovoce, jako jsou třeba sladké jahody. Všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Pojďte se podívat na rady, jak si vylepšit zahradu, abyste si horké letní dny venku užili na maximum.
Jak dovést zahradu k dokonalosti
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí