Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?

Motyky, rýče, lopaty i hrábě

Jsou to nástroje z oceli, které dlouhodobě nejvíce trpí korozí. Před uložením je proto vždy zbavte zbytků hlíny a rostlin. Pokud je budete odkládat na delší dobu, poskytněte kovovým částem nářadí dostatečnou péči. Očistěte je starým nožem nebo ocelovým kartáčem, který je zbaví nečistot a rzi. Pokud je rozsah koroze větší, použijte na ochranu nářadí antikorozní přípravky. Ty lze nanášet štětcem a menší nářadí (motyčky, lopatky, sázecí kolíky) do nich můžete rovnou ponořit. Některé odrezovače je nutné omýt vodou, na jiné pak můžete rovnou nanášet ochranný nátěr. Pokud nářadí nenatíráte, před dlouhodobějším uložením ho ošetřete jemnou vrstvou konzervačního laku.

Nůžky a nože

Podobně jako motyky, rýče atd. ošetřete také zahradní nůžky, nože a ruční pilky. Nářadí očistěte od hlíny, zbytků trávy a pilin. U nůžek nezapomeňte ani na hůře dostupná místa u rukojeti a středové matice. Ostří nůžek a nožů také pravidelně ošetřujte olejovým filmem a čas od času je nezapomeňte nabrousit. Některé zahradnické příručky dokonce doporučují brousit nůžky po každém stříhání. Pokud nůžky začínají rezavět, použijte antikorozní přípravek. Práci si rovněž usnadníte naostřením motyk a rýčů. Nejjednodušší je použít stolní kotoučovou brusku, ale brousit jde také ručním pilníkem.

Násady a topůrka

Řada zahradníků si oblíbila moderní odlehčené nářadí s kompozitovými násadami a topůrky. Mnoho jiných však zůstává u klasiky. Dřevěné násady však trpí neustálou změnou vlhkosti a sucha. Je tedy dobré, i z bezpečnostních důvodů, sledovat jejich stav a kvalitu. Pomocí vrutů a klínků zajistěte, aby dobře držely a neviklaly se. Vždy odstraňte třísky a prasklou násadu vyměňte za novou. Dřevěné násady a topůrka můžete chránit také olejovým nátěrem.

Sekačky

Abychom měli krásně střižený trávník, pozornost musíme věnovat také sekačce. Důkladně ji vyčistěte, doplňte palivo do nádrže a dolejte olej. Nezapomeňte nabrousit ani žací nože, vyčistit vzduchový filtr a zkontrolovat svíčku.

Nové moderní kousky

I když budete mít spoustu nářadí v pořádku, někdy se vyplatí koupit nový moderní kousek, který vám velmi usnadní práci. Může se jednat například o strunovou sekačku, díky které se snadno dostanete na hůře dostupná místa. I mechanické nůžky s teleskopickou rukojetí mohou být velmi užitečné. Nebudete muset nikam šplhat po žebříku.

A teď už se do toho můžete pustit. Uvidíte, že s dobře udržovaným nářadím se vám na zahradě bude pracovat jedna radost!

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Červen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno se zelená, kvete a zraje nejranější ovoce, jako jsou třeba sladké jahody. Všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Pojďte se podívat na rady, jak si vylepšit zahradu, abyste si horké letní dny venku užili na maximum.
Jak dovést zahradu k dokonalosti
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jaro v zahradě

Jaro v zahradě

Máme tady březen! Příroda se pomalu začíná probouzet ze zimního spánku a jaro tady bude co by dup. Slunce hřeje každým dnem víc a víc a pro zahrádkáře to znamená, že nastává období setí a každodenní péče o rozrůstající se rostliny. Tak na nic nečekejte a dejte se do práce!
Jaro v zahradě