Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Co dělat v zimě, když ještě zahrada spí?

Co dělat v zimě, když ještě zahrada spí?

Milí zahradníci, nevíte co dělat v zimě, když zahrada upadla do zimního spánku? Nemusíte jen nečinně sedět doma a dívat se z okna na záhon. Existuje mnoho činností, které se vyplatí dělat právě v zimě, kdy je na ně dostatek času. A nemusíte přitom vždy ani opustit pohodlí domova. Pojďte se s námi tedy podívat na rady a tipy, co dělat v zimě pro svou zahradu.

1. Nakupujte semínka

Jednou z velmi oblíbených činností všech zahrádkářů je shánění semínek pro nadcházející sezónu. Semínka najdete na různých burzách, vyměňovat je můžete také přes internet a různé druhy najdete v katalozích či knihách. Při hledání se vám může podařit najít i nějaké nové odrůdy nebo málo známé zemědělské plodiny. 


2. Studujte odbornou literaturu


Dalším způsobem, jak se zabavit a také zdokonalit v zahradnickém umění, je studium odborné literatury. Díky četbě knih můžete navázat na zkušenosti jiných zahrádkářů a také se z poučit z jejich chyb. Nejlepší jsou knihy, jejichž autoři vycházejí právě ze svých vlastních zkušeností.


3. Řezejte stromy


V zimě můžete provádět například řez stromů. Nejvhodnější jsou měsíce únor a březen, pokud nejsou příliš velké mrazy, tzn. při teplotě nad - 8 °C. Jestliže teplota klesne pod - 10 °C s řezem raději počkejte nebo jej přerušte. Mráz by mohl velmi poškodit zejména mladé stromy. 


4. Záhon posypávejte popelem


Topíte v zimě dřevěnými lisovanými briketami, dřevem nebo máte k dispozici dřevěný popel? Pak jím můžete záhon posypávat. Tento popel obsahuje množství draslíku a vápníku, který rostliny potřebují pro zdravý růst. Dřevěný popel má podobné chemické vlastnosti jako vápno, které zemědělci používají k neutralizaci kyselé půdy.


5. Opravte si nářadí


Olejem můžete natřít a nabrousit rýče, motyky a plecí nože. Opravit můžete třeba hrábě, žebřík, kolečka nebo dokoupit či vyrobit nové nástroje.


6. Naplánujte výsadbu stromů a keřů


Máte-li v plánu na jaře sázet ovocné stromy či keře, nenechte nic náhodě. Na papír si načrtněte plán výsadby. Budete tak vědět, kolik dřevin potřebujete nakoupit a jak velkou plochu máte zamulčovat.


7. Chraňte rostliny před mrazem


Rostliny potřebují chránit zejména před holomrazy (zima bez sněhu). Ochranu potřebuje především česnek, jahodníky a bylinky. Použijte například vrstvu slaměného mulče nebo chvojí.


8. Přihrnujte sníh ke stromům


Pokud je zahrada pod sněhem, můžete toho využít ve svůj prospěch. Přihrnujte sníh k ovocným stromům, keřům, vrbám nebo k jiným vlhkomilným rostlinám. Budou tak mít na jaře dostatek vláhy, kterou potřebují k nastartování svého růstu po zimním spánku.


9. Kácejte stromy


V zimě je čas začít s kácením starých, nemocných nebo překážejících stromů. Pařezy jabloní či ořešáků můžete na jaře naočkovat hlívou ústřičnou. Ta napomáhá rozkladu pařezů a navíc se na podzim najíte hub.10. Vysejte papriky či rajčata


V únoru už můžete začít do kelímků vysévat papriky nebo celer. Tyto plodiny mají velmi dlouhou vegetační dobu, a pokud je nestihnete zasadit včas, tak správně nedozrají. V březnu pak začněte vysévat lilky a rajčata. Pěstujte je za oknem při teplotě 20-30 °C. Na zahradu je můžete přesadit zhruba v polovině května.


Přejeme vám hodně zdaru v nadcházející sezóně!

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Jak dovést zahradu k dokonalosti

Červen je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno se zelená, kvete a zraje nejranější ovoce, jako jsou třeba sladké jahody. Všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Pojďte se podívat na rady, jak si vylepšit zahradu, abyste si horké letní dny venku užili na maximum.
Jak dovést zahradu k dokonalosti
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí